Cheezburger book video games want lamp

Her geçen gün firmaların küçülmeye gitmesi, eski çalışanlarını firma hisselerini alarak kendi işlerini kurmalarına yönlendiriyor. Bu tarz küçük iş sahiplerinin ya da girişimcilerin yüzleşecekleri ilk zorluklardan biri yeni filizlenecek işleri için profesyonel bir izlenim sağlama kaygısıdır. Home-office tarzı bir iş kurabilirsiniz. Peki, potansiyel müşterilerinizi daha profesyonel bir ortamda ağırlama ihtiyacınızı ya da her gün dikkatiniz dağıtacak çocukları, köpek ve televizyon sesini ne yapacaksınız?

Çalışma ortamı seçerken küçük işletmecilerin dikkatle sakınması gereken bazı gizli tehlikeler vardır. Gelecekteki büyüme sürecinde harcamaları azaltmak için iş uzmanları, girişimcileri sözleşme imzalamadan önce doğru yerde, doğru fiyata ofis sahibi olma konusunda emin olmalarına yardımcı olacak aşağıdaki KİTAP testinin uygulanmasını öneriyor.

K – KOŞULLAR

Kira kontratında anlaşılmayan ibarelerin olması ilerleyen zamanlarda hoşunuza gitmeyen ve beklenmeyen ücretlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Kullanım limitleri ve bakım zorunluluğu nedeniyle kira kontratında her türlü şart belirtilir. Bu nedenle kira kontratınızı imzalamadan önce bütün maddeleri okuyup anlamanız çok önemlidir.

İ – İŞ VERİMİ

Pek çok işveren çalışanlarının aynı ver ve aynı zamanda çalışmalarını isterler, fakat en iyi çalışma ortamı çalışanların en üretken olmalarına yardımcı olacak şekilde yapılandırılmış çalışma alanlarıdır ki bu bazen sürekli ofiste çalışmamak anlamına da gelmektedir. Çalışanların fiziksel bir çalışma ortamında bulunmak ve ev ya da paylaşılan bir ofis ortamı üzerinden iletişim kurmak zorunda oldukları gözden geçirilmelidir. İhtiyaç duyulan bu yer oranını azaltarak genel maliyet masraflarını azaltabilirsiniz.

T – TASARRUF

Kira giderinin dışında kalan ön ödeme harcamalarını kısıtlamanın ve para biriktirmenin bazı yolları vardır. Standart bir kira sözleşmesi eğer 5 seneden 10 seneye kadarsa, genellikle 6 aylık kira tutarı ya da toplam kira tutarının yarısı kadar bir tutar olan daha düşük bir depozito konusunda anlaşılması mantıklıdır. Oysa; mobilya, ofis malzemeleri ve bakım masraflarının dahil olduğu hazır ofisler sayesinde %60 oranında tasarruf yapmanız mümkündür.

A – ALAN GENİŞLETME

İşiniz sürekli değişiyorsa, iş yeriniz de mi sizinle değişecek? Potansiyel mal sahibinizden alan esnekliklerinizi, genişlemeniz ya da daralmanız durumunda seçeneklerinizin neler olduğunu öğrenin. Devren kiralama ya da paylaşılan alanlar gibi diğer kiralama seçeneklerini de araştırmayı düşünün. Başlangıçta kullanılmayan alan veya beklentinin altında büyüme olması durumunda küçük bir yere geçmek için ihtiyaca göre yer eklemek ya da küçültmek iş sahiplerinin gereksiz ödeme yapmalarının önüne geçebilir.

P – POSTA ADRESİ

Metropolde çok merkezi bir yerde adresinizin olması ya da orada çalışıyor olmanız parayla elde edilmesi zor olan prestijinize prestij katacaktır. Fakat çok gösterişli iş merkezlerinde geleneksel olarak ofis kiralamaya kalkışmak yanına yaklaşılamayacak kadar pahalıya mal olabilir. Şehrin en pahalı, işlek caddelerinde bir ofis kiralamak yerine merkezi bir lokasyonda hazır ofisten faydalanmayı düşünün.