Bu yazımızda sadece girişimciliğe yeni adım atmış olan kişilerin değil adından söz ettiren, büyük şirketlerin bile belli dönemlerde ekonomik zorluklar yaşayacağını belirterek, bu zorlukları yaşamamaları adına maliyetleri kısma yöntemlerine değineceğiz. İşte yazımızda yer alacak alt başlıklar;

  • İhtiyacınız kadar eleman alın
  • Toplantılarınız için çok mu harcıyorsunuz?
  • Ofis olarak da yöntem belirleyebilirsiniz
  • Ekstra harcamalardan kaçının
  • Bütçe planlaması yapmaya özen gösterin

Girişimcilikte sürekli kazanmanın, işlerin her zaman seyrinde gideceğinin garantisi olmadığını bir çok yazımızda vurgulamıştık. Genelde işe yeni başlayanlar, girişimciliğe adımı yeni atanlar için krizin kaçınılmaz olduğunu belirtsek de bu olay büyük şirketler için de geçerlidir. Nitekim çoğu büyük şirket belli zaman sonra maddi olanaksızlıklardan dolayı iflasın eşiğine gelmiş ve işlerini sonlandırmak durumunda kalmıştır. Bunun nedenleri bir değil birden fazladır elbette. Ancak büyük firmalarda maliyet kısma veya başka türlü çözümler geliştirerek de bu olumsuz durumun üstesinden gelinebilir. Peki büyük firmalarda maliyet kısma nasıl gerçekleşir?

Bu da tamamen fedakarlıkla alakalı bir olaydır. Yani gerekmedikçe lükse kaçınılmaması, ihtiyaçtan fazlası talep edilmemesi, tamamen ihtiyaca yönelik harcamalar yapılması az da olsa elinizi rahatlatabilir. En azından giderlerinizi azaltarak gelir gider tablonuzu dengeleyebilirsiniz.

İşte büyük firmalarda maliyet kısma yöntemleri;

İhtiyacınız Kadar Eleman Alın

İhtiyacınız Kadar Eleman Alın

Şirketinizde birden çok departman olabilir. Bu departmanlarda ihtiyacınız neyse o kadar eleman alımı yapmalısınız. Yıllık planlamanız içerisinde bütçe planı da yapmışsınızdır mutlaka. Bu bütçeye uygun kaç kişiyi daha işe alabilirim veya kaç kişinin maaşını bütçeme göre rahatlıkla ödeyebilirim gibi sorularını kendinize yönelttiğinizde siz de göreceksiniz ki planlı hareket etmenin işe alım ve maaş ödeme noktasında dahi olumlu etkileri olacaktır. Kadronun çok geniş olması o şirketin başarılı olacağı anlamına gelmez. Elbette ki teknik anlamda becerikli elemanları bünyenizde çalıştırmak önemli ancak bu sayıyı maksimumda değil de sınırda tutmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu ekibi kurmak kadar yönetmenin de bir ustalık işi olduğunu bilmelisiniz tabi.

Toplantılarınız İçin Çok Mu Harcıyorsunuz?

Büyük şirketlerde belli aralıklarla toplantılar olur. Bu gerek ekip içi toplantılar gerek dışarıdan ilişkili olduğunuz şirketlerle olan toplantılar olabilir. Toplantıları düzenlemek için bile belli masraflar altına girebilirsiniz. Her ne kadar sizi etkilemeyeceğini düşünseniz de bu küçük görülen giderler birikince sizin önünüze ileride büyük bir engel olabilir. Bu engelle karşılaşmamak adına ve bu gibi giderlere de küçük deyip geçmemek adına toplantılarınızı Kamara toplantı odalarında yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Çünkü Kamara toplantı odalarını dilediğiniz zaman çok uygun fiyatlara kullanabilecek ve toplantı odalarının eşsiz kalitesiyle birlikte toplantılarınızı daha verimli biçimde geçirebileceksiniz. Toplantılar için tüm materyallerin size sunulduğu Kamara’da sadece toplantı odasını kullandığınız saat kadar uygun kira parası ödersiniz. Gerisi Kamara’ya ait olacaktır.

Ofis Olarak da Yöntem Belirleyebilirsiniz

Git gide artan masraflar, giderlerinizin artması ve bir çok olumsuz olayın yaşanması kaçınılmazdır. Bu durumlarda gerçekleştirebileceğiniz bir başka yöntem ise ofislerinizi daha uygun ofislere taşımaktır. Şirketiniz için ofisleri siz kendiniz tutmuş ve olabildiğince fazla para ödüyor olabilirsiniz. Bunun yanında iş için gerekli materyallerin temin edilmesi gibi ekstra masraflar da sizi zarara sürükleyebilir. Bu noktada yine Kamara hazır ofisleri ile tanışmanız size avantaj sağlayacaktır. Çünkü Kamara hazır ofislerinde size düşen sadece ekibinizi toparlamak ve bilgisayarınızı masaya kurmaktır. Uygun fiyatlarla sahip olacağınız Kamara ofislerinde diğer bütün masraflar Kamara’ya ait olup siz ekstra para harcamayacaksınız.

Ekstra Harcamalardan Kaçının

Bazı harcamalar vardır ki gerçekten ihtiyacınız olmayan ama edinmek istediğiniz şeylerin harcamasıdır. Eğer ki ekonominizi sarsmadan en iyi biçimde idare etmek istiyorsanız bu gibi harcamalardan kaçınmalı ve sadece ihtiyacınız olana yönelmelisiniz. Ayrıca ofisleriniz için gereken materyalleri yine sizin karşılamanız gerekmektedir. Ancak Kamara’da durum böyle değil. Kamara’da siz ofis kiralamanın yanında bir çok imkandan da yararlanabileceksiniz. Bunlardan biri ve belki de maliyet açısından en önemlisi de ofis için gerekli olan materyallerin (fax, yazıcı, kağıt vs.) Kamara tarafından sizin için karşılanacak olmasıdır. Diğer elektrik, su, internet gibi fatura giderlerinin hepsi de kiranın içinde olacak ve siz minimum harcama ile bir çok şeye sahip olabileceksiniz.

Bütçe Planlaması Yapmaya Özen Gösterin

Bütçe Planlaması Yapmaya Özen Gösterin

Bütçe Planlaması Yapmaya Özen Gösterin

İş sürecinizin belli aralıklarında, örneğin haftalık, aylık veya senelik, bütçe planlaması yaparak gelir giderinizi kontrol altına alabilirsiniz. Gelir gider dengesini iyi oranda yakaladığınız sürece ekonomik anlamda sıkıntı çekmezsiniz. Hatta olası kriz için de bütçe ayırarak o dönemde kullanabileceğiniz miktarı önceden ayarlamış olursunuz. Böylece hem sıkışık olmazsınız hem de bu gibi olumsuzluk durumlarını en iyi biçimde idare edebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda büyük şirketlerin de zaman zaman ekonomik problemler yaşayacağı aşikar. Bu durumlarda en temel anlamda gereksiz harcamalar yapmamaları, bütçe planlamaları yapmaları önerilir. Bunun yanında ofis anlamında da iyi tercihler yaparak kendileri için en avantajlı lokasyonları baz almalıdırlar.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri