Yönetici ne demektir sizce? Yöneticiyi iyi yapan nedir ya da? Veya bir yöneticiyi değer yöneticilerden farklılaştıran özellikleri nedir? Bu tip sorulara herkesin cevabı farklı olabilir. Ancak temel anlamda orta noktası da vardır bunun. Aslında yöneticinin amacı, yapması gereken şeyler çok basit. Bu basitliği yapmak mı zor diye düşünülebilir. Ancak büyük bir yönetici daha kaliteli ve ekstra işler yaparak daha iyi ortam sunan bir yöneticidir. Bu tarz bir yönetici olmak istemez misiniz?

Yöneticileri bir çok başlık altında değerlendirebiliriz. Çünkü her yöneticinin aynı olması beklenemez. Ancak her yöneticinin yapması gereken bir takım zorunluluklar vardır. Tabi büyük bir yönetici olmak istiyor ve bu yolda ilerliyor iseniz.

Bu yazımızda yöneticilerin, büyük bir yönetici olmak isteyen kişilerin hangi özeliklere sahip olmaları gerektiğini başlıklar halinde anlatacağız. İşte sahip olunması gereken özellikler;

İyi Koçluk Yapabilmek 

Şirket mantığında bakarsak, çalışmalar genelde şirket ortamlarında ekip halinde sürer. Dolayısıyla bu ekibin bir yöneticisi, yöneteni tabiri caizse koçu olmalıdır. Yönetici olarak sizin de ekibinizle sürekli iç içe, araya çok mesafe koymadan iletişim halinde olmanız gerekir. Koçluk sadece işlerin geride kaldığı, yardım ihtiyacı olduğu zamanlarda değil işler iyiyken de yapılmalı ve bu enerjiyi ekibe vermelisiniz. Ekibi en güzel bir şekilde yönetmek, idare etmek bu olsa gerek.

Yakından Yönetmez, Takımı Güçlendirir

Three Women and Two Men Watching on Laptop Computer on Table

Sizce takım nasıl güçlenir? Çalışanlardaki yönetici korkusu, stresi çalışmaları etkiler mi? Yukarıda mesafeyi açmadan ekibiyle iç içe olmasından bahsettik yöneticinin. Ancak ortayı da bulması gerekir. Ne çok mesafeli ne de sınırı olmayan bir şekilde. İyi bir ayarda olunmalıdır. Çünkü sürekli çalışanların yakınında olup, müdahalelerde bulunursanız çalışanlar ister istemez heyecan yapabilir, o stresle yapacağı işi de yapamaz duruma gelebilir. Bu yüzden çalışanlar az da olsa özgür bırakılmalı tabi ki yeri geldiğinde de çalışmalar analiz edilmeli denetim yapılmalıdır. Bu dengeyi iyi ayarlarsanız takım zaten kendiliğinden güçlenecektir.

Kapsayıcı Bir Ortam Oluşturmak

Ekibi iyi yönetmek, görev dağılımını da iyi yapmak anlamına gelir. Ekipteki herkesin kendi alanında yetenekli olduğu bir alanı vardır mutlaka. Bunu da dikkate alarak kapsayıcı ve esnek bir ortam oluşturulmalıdır. Ayrıca bu konumda başarı ve güvenlik de aranmalıdır. Çünkü kapsayıcı bir ekibe sahipseniz eğer başarıyı istemeniz, kovalamanız oldukça normaldir. Size düşen bu ortamı kurabilmektir. Bu ortamda da başarı er ya da geç gelecektir zaten.

Üretici ve Sonuç Odaklı Olmalı

Sürekli gelişen, değişen bir vizyona sahip olmalıdır yöneticiler. Çünkü sektör onlara bunu zorluyor diyebiliriz. Sektördeki rakiplerinizi de işin içine katarsak bu yapıya sahip olmanız gerektiğini  daha iyi anlarsınız. Ki, özel bir sektörde çalışan kişiler de kendilerini geliştirmek, bilmedikleri hakkında öğrenerek bilgi sahibi olmak isterler. Dolayısıyla yöneticiden de ekstra bir yaklaşım beklerler. Kendi halinde, çok uğraşmayan patron yerine daha üretken, aktif ve geleceği planlayan bir yönetici isterler. Bu ortam onların da gelişmesine katkı sağlar.

Paylaşımcıdır

Yönetici kişinin bahsettiğimiz gibi ekibinden kopuk olması düşünülemez. Dolayısıyla belli zamanlarda yapılacak toplantılar, fikir alış verişleri ve planlar ekibi ayakta tutmaya yarayacak etkenler arasına girer. Bundan dolayı gerek yönetici olsun gerekse de ekip içindekiler fikirlerini paylaşmakta çekinmemeli, paylaşımcı olmalıdır. Büyük bir yönetici için bu en temel özelliktir. Çünkü işini düşünen başarıyı hedefleyen ekibini de düşünür dolayısıyla onlarla etkileşim halinde bulunur. Bu yönetici anlayışı ayrıca ekipte motivasyonu da artırır işe daha iyi odaklanılır.

Toplantılarınızı daha iyi ortamlarda gerçekleştirmek de önemlidir. Ofisinizi Kamara ofislerine taşırsanız Kamara’da yer alan tam donanımlı toplantı salonlarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz!

Kariyer Gelişimini Destekler

Yöneticiler aynı zamanda ekibindeki çalışanlar ile bireysel de ilgilenir/ilgilenmelidir. Özel şirketlerde çalışanların performansları belli aralıklarla analiz edilerek o kişinin geleceği hakkında da önemli kararlar alınabilir. İşini iyi yapan, güzel performans sergileyen kişileri yöneticiler desteklemeli, önünü daha da açmalıdır. Belki de o çalışan kişinin kariyeri açısından dönüm noktası böyle olacaktır. Ödüllendirme gibi olayların da olması yine o ekip içinde tatlı rekabeti ortaya koyarak başarıyı da getirecektir.

Teknik Bilgisi Yüksektir

Group of People Sitting in Front of Table

Yöneticiler sürdürdüğü işin çoğu teknik özelliklerini kapsamalıdır. Çünkü gerekli yerlerde doğru müdahalelerde bulunmak adına bu çok önemlidir.

Etkin Kararlar Alır

Toplantılar, istişareler, fikir alışverişleri gibi durumların sonunda bir kararın verileceği gerçektir. Bu kararın işe, şirkete, takıma etkisini de düşünürsek yöneticinin tüm bu kriterleri göz önünde bulundurması ve kararını o yönde vermesi gerekir. Dolayısıyla karar verme işlemi çok da kolay bir iş değildir. Nitekim bu karar şirket için dönüm noktası da olabilir. Etkin kararları ancak büyük bir yönetici almalıdır. Gerekirse risk de alarak.

Büyük Bir Yönetici Kaliteli Ofisleri Tercih Etmelidir!

Her şeyin önemli olduğu kadar ofis seçimi de önemlidir girişimciler, yöneticiler için. Neden mi? Çünkü işlerini, toplantılarını yapacağı ekibini toplayacağı yer şirkettir, ofis ortamıdır. Bu ortamların kaliteli ve iyi hizmet edici olması hem yönetici hem de ekip içindeki çalışanlar için ekstra kazanım olacaktır.

Bu noktada bahsettiğimiz gibi ofisinizi Kamara’ya taşıyabilirsiniz. Çünkü Kamara’da aradığınız her şey var!

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, girişimcilere, şirket kurmak isteyenlere, şirketlere; hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Kamara’da yer alan yüzlerce girişimci çeşitli imkanlardan yararlanmaktadır. Peki bu imkanlar nelerdir? İşte Kamara’da yararlanacağınız birbirinden güzel imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar eşliğinde işlerinize daha iyi odaklanırsınız. Çünkü ekstra bir şeyle meşgul olmayacak o zamanı kendi işiniz için değerlendirme şansı bulacaksınız. Ayrıca ekstra masraflardan da kurtularak ekonominizi rahatlatabilirsiniz. En önemli iki kavram aslında bu, yöneticiler için. Zaman ve ekonomik maliyet. Kamara’da bu iki kavramın sizin lehinize sonuçlar üretmesi Kamara’yı tercih etmeniz için yeterli bir sebep olacaktır aslında.

Bunun yanı sıra Kamara’da müşteri memnuniyetini de kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Çünkü gerek sizin yerinize müşterileri, telefonları karşılayan sekreter hizmeti gerekse de ofislerin temiz ve düzenli tutulması bunun için en büyük örneklerdir. Müşterileriniz böylece profesyonel bir alanda çalışmalarınızı izleyecek ve sizi tercih edecektir.

Ayrıca yine Kamara’da yüzlerce girişimci arkadaşınız, komşunuz olacak. Ekipçe veya bireysel iletişime geçebilir, fikirler alabilir yeni şeyler öğrenme fırsatları yakalayabilirsiniz.

Büyük bir yönetici olarak büyük de düşünmek zorundasınız. Günü kurtarmak yerine geleceği de şekillendirmek adına alacağınız kararlar çok önemlidir.

Büyük bir yönetici olmak adına edinilmesi gereken özellikler temel anlamda bu şekildedir. Siz de bu özellikleri kendinize uyarlayarak, ekibinize de yansıtarak çalışmalarınızı en iyi biçimde devam ettirebilirsiniz.