Boş zamanlarda yaptığınız veya yapmadığınız aktivitelerin iş yaşamınıza, başarınıza direkt etki ettiğini biliyor muydunuz? Boş zaman deyip geçmemek gerek aslında. Çünkü kişinin boş zamanları kafasını dinlendirmek için en uygun zaman dilimleridir. Peki başarıya nasıl etkisi olabilir? Boş zamanın başarıya etkisi yapacaklarınız ile belirli olacaktır. Nitekim boş zamanlarını etkili, verimli kullanan kişi işe geri dönüşlerde daha iyi konsantre olmuş olacaktır. Bunun yanında boş zamanlarını hiç bir şey yapmayarak gerçek anlamda boş geçiren kişiler için aynı durum söz konusu olamaz.

Bu yazımızda özellikle de girişim sektöründe olan kişilerin, yöneticilerin, çalışanların boş zamanlarında ne yapmaları gerektiği konusuna; işe geri dönüşlerinizde odaklanmanızın artması için neler yapabileceğinize değineceğiz. İte boş zamanlarınızı etkin bir biçimde geçirmek adına yapabileceğiniz bir kaç aktivite:

1-Hobilerinize Zaman Ayırmak

Person Holding Game Pad

İnsan kendini sadece bir yere odaklamamalı. Nitekim herkesin yapmaktan hoşlandığı aktiviteleri vardır. Bunlar halı saha maçı yapmak, yürüyüşe çıkmak, yoga, satranç, tenis gibi onlarca örneklerden oluşabilir. Siz de kendinize uygun bir hobi edinerek boş zamanlarınızda bu hobinizle uğraşabilirsiniz. Neticesinde zihniniz daha berrak olacak ve az da olsun iş stresinden kurtulmuş olacaksınız. Kısaca kendinizi yenileyeceksiniz. Bu hobiler için mesai dışları, genellikle de hafta sonları tercih edilebilir.

2-Aile İle Geçirilen Zaman

Unutmayın ki gerek iş hayatınızda gerekse de iş hayatınızın dışında sizin arkanızda olan ve en büyük destekçiniz ailenizdir. İyi ve kötü zamanlarınızda gerek mutluluk gerekse de üzüntülerinizi paylaştığınız ailenizi bir kenarda tutmamalısınız da. İşten kalan zamanlarınızda, ki bazen iş zamanında bile, onlarla ilgilenerek çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. İş zamanlarınızda da çalıştığınız ofise davet edebilir, çay/kahve ikram edebilirsiniz. Bu sizin aile bağlarınızı da güçlendirerek motivasyon açısından size değer katacaktır. Sürekli iş içinde olan girişimcilerin psikolojik destek alacağı ilk adres ailesi olmalıdır.

3-Okumak

Woman Wearing Blue Denim Jeans Holding Book Sitting on Gray Concrete at Daytime

Boş zamanın başarıya etkisi belki de en çok burada anlaşılacaktır. Okumak… Kitap,dergi,gazete,ansiklopedi veya internet sayfaları… Özellikle de teknolojinin bu kadar geliştiği zaman diliminde bilgiye ulaşmak o kadar da zor değil. Özel bir sektörde olmanız sizi daha çok öğrenmeye, genel kültürünüzü daha çok geliştirmeye teşvik eder. Dolayısıyla bunu fırsata çevirmek için de boş zamanlarınızı iyi kullanmalısınız. Çok değil, bir kitabı 20-30 sayfaya bölerek düzenli okumak bile sizin ufkunuzu oldukça genişletecek ve size olabildiğince bilgi aktaracaktır. Farklı düşünmeye teşvik ederek de kendi içinizde istişareler yapmanıza zorlayacaktır. Belli mi olur belki de bu istişareler ışığında aklınıza gelebilecek bir fikir tüm çehreyi değiştirebilir 🙂

4-Kendinizi Sorguya Çekmek

Kimsiniz, neler yaptınız-yapıyorsunuz, hedefleriniz ne, hangi konumdasınız ve daha bir çok soru… Tüm bu soruları yalnızken kendinize yönelterek gerçek manada hangi konumda olduğunuzu, hedeflerinize ne kadar yaklaşıp ne kadar uzakta olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Bu aslında vicdani de bir yükümlülüktür. Kendi içinizde kritik yapabilmeli ve bunları da sonuçlandırmalısınız. Neticesinde planlar da kurabilmeli ve bu düşündüklerinizi çalışırken dışarı da vurabilirsiniz. Bu gibi sorgulamalar belki de size başarıya giderken ivme kazandıracaktır. İşte burada boş zamanın başarıya etkisi olarak zamanın ne kadar değerli olduğundan söz edebiliriz.

5-Öğrenmeye Devam Etmek

Okumakla bağdaştırabiliriz bu konuyu. Çünkü okurken de öğrenecek gelişiminizi sürdürebileceksiniz. Buradaki öğrenmeyi biraz daha indirgediğimizde ise daha teknik konulara, yani işiniz ile alakalı terimlere bağlayacağız. Kişinin mesleği ne olursa olsun; avukat, mühendis, psikolog, mimar… Her zaman kendini geliştirmeli ve sektörden yeni kişilerle tanışarak bilgilerinden faydalanmalıdır. Bunlara ek olarak seminerlere, panellere de katılım göstererek bilgilerden  olabildiğince faydalanmalıdır.

Sektörden, girişimci kişilere ulaşmak kolay mı peki? Ofisinizi, şirketinizi Kamara’ya taşıdıysanız çok kolay!

Kamara binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. İstanbul’da birden çok lokasyonda hizmet veren Kamara, bünyesinde bir çok sektörden kişilere ofis hizmeti vermeye devam etmektedir.

Siz de Kamara’da bir girişimci olarak çalışmayı tercih ettiğinizde orada bulunan onlarca, yüzlerce kişiyle komşuluk, arkadaşlık kurma şansına sahip olacaksınız. Kendi sektörünüzden kişilerle de tanışacağınız Kamara’da işinizle alakalı bir çok şey öğrenecek, gelişiminiz hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Kamara’da ayrıca çalışmalarınız da daha kolay ve hızlı olacaktır. Çünkü Kamara, girişimcilere yararlanması için onların da seveceği bir çok imkan sunar. İşte o imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan yararlanacağınız Kamara’da hem maddi olarak hem de zaman olarak avantajlı durumda olacaksınız. Çünkü listemizde de belirttiğimiz üzere fatura giderleri, tüm materyallerin karşılanması, sekreter, hızlı kargo, temizlik ve ofis içi düzen gibi işlemler Kamara tarafından gerçekleşecektir. Size düşen ise sadece bilgisayarınızı getirip masanıza kurmak ve çalışmalarınıza hız kazandırmak olacaktır. Bu hızı kazanarak da boş vakitleriniz haliyle artacaktır. Bu boş zamanın başarıya etkisi belki de en çok sizde belli olacaktır. Çünkü verimli geçireceğiniz her zaman dilimi sizin lehinize gelişecektir.

Sanal ofis tercih edecekler için ise imkanlar yine bu yöndedir. İşi gereği hazır ofise ihtiyaç duymayan ancak çalıştığı yeri iş adresi olarak göstermek isteyen girişimciler Kamara’da sanal ofisleri tercih edebilirler. Böylece hem adres göstermek hem de sekreter imkanını da katacak olursak daha prestijli olabilecek ve müşteri ağları daha da artacaktır.

Tüm bunlar eşliğinde girişimciler için zamanın çok kıymetli olduğunu anlamaktayız. Boş zamanın başarıya etkisi de bu noktada değer kazanır. Yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi boş zamanlarınızda yaptıklarınız veya yapmadıklarınız iş sürecinize doğrudan etki edecektir.

Zamanınızı verimli kullanmak ve başarılı olmanız dileğiyle…