İyi yardımcı kurucular seçin:

celebration awkward working zoom handshake Startup’ın başarılı olması çok zor bir süreçtir. Bu süreci neden bir de anlaşamayacağınız bir ortakla ya da ortaklarla daha zor hale getiresiniz? Tabii tam tersi de mümkün. Birbirini iyi anlayan ortaklar başarıya giden yolu daha kolay ve keyifli hale getirir. Buna sinerji de diyebilirsiniz.

Hızlı başlayın:

Her şeyin kusursuz olmasını beklemeyin. Sürekli hesaplama yaparak faaliyete geçmeyi sürekli ertelemeyin.

Bırakın fikriniz yetişsin:

Büyük ihtimalle; projeniz başarılı olduğunda son haliyle ilk hali arasında düşünsel anlamda ciddi farklar göreceksiniz. Fikriniz aklınıza ilk geldiği gibi başarıya ulaşamaz, bırakın yetişssin, değişikliğe uğrasın.

Kullanıcılarınızı anlayın:

Bu en önemli noktalardan biri. Kendinizi kullanıcılarınızın yerine koyun; ben bu ürünü tüketmek ister miyim, bu üründe ne gibi farklılıklar olsa benim için daha cazip hale gelirdi sorularını kendinize sorun.

En az birkaç kullanıcınızın sizi gerçekten sevmesini sağlayın:

Firmanızı seven insanlar sizi çevresine önerirler, ürünlerinizin fiyatı yükseldiğinde hemen vazgeçmezler, bu ve benzeri bir çok katkıda bulunurlar markanıza. Evet bunu sağlamak çok zor, büyük bir müşteri kitlesi için bu daha da zor fakat az da olsa bu türden müşterileriniz olmasını sağlayın.

Şaşırtıcı derecede iyi müşteri hizmeti verin: features

Müşterileriniz firmanızla ilgili bilgi almak için mi aradılar içtenlikle cevap verin, eleştirileri agresif biçimde veya kopyala yapıştır cevaplarla karşılamayın. Müşteri hizmetleri bir markanın en önemli bölümlerindendir.

Çalışmalarınızı ölçün:

Yaptığınız yatırımları, gelir giderlerinizi, müşteri sayınızı hepsini ölçün. İzlenimler aldatıcı olabilir fakat sayılar sizi yanıltmaz.

Az harcayın:

Belki ilk aşamada çok para kazanamayacaksınız o zaman az harcayın!

Maliyetlerinizi karşılayın:

Startup’ınızın en azından kendi giderlerini, sizin emeğinizi karşılayacak derecede gelir getirmesini sağlayın.

Dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçının:

Yaşamınızda işinize odaklanmanızı engelleyecek unsurlar varsa ve bu unsurlar çok da hayati değilse onları bırakmayı deneyin.

Demoralize olmayın:

Startup’ınızın başarılı olması uzun bir süreç ister. Birçok başarısızlıkla, hayal kırıklığıyla karşılaşabilirsiniz bunların moralinizi bozmasına izin vermeyin.

Pes etmeyin:

Startup’ınızla ilgili olumsuz gelişmeler olduğunda hemen pes etmeyin. Olumsuz eleştirileri geribildirim olarak kabul edip varsa hatalarınız düzeltmeye çalışın.