İş kurmak ve başarıya ulaşmak kolay değil. Girişimcileri bekleyen birçok zorluk bulunuyor. Hata yapmak yerine daha önce yapılan hatalardan ders almak belki de en ekonomik yöntem. Peki, başarıya ulaşacak bir şirket nasıl kurulur?

HİÇ BULUNMAMIŞ BİR FİKRE İHTİYACINIZ YOK

iş fikirleri

Çoğu zaman girişimciler hiç olmayan, piyasada bulunmayan bir ürün üretmek ister. Hiç denenmemiş ürün birçok riski beraberinde getirmektedir. Bugüne kadar pazarda yer almayan bir ürüne belki de gerçekten ihtiyaç yoktur.

Hiç denenmemiş ürünün kabullenilmesi, tüketicilerin ürünü “öğrenmesi” işleri daha da güçleştirecektir. Yine de fikrinizin dünyayı değiştireceğine inanıyorsanız, deneyin!

Hiç bulunmamış bir fikre ihtiyacınız olmasa da bir şekilde fark oluşturmak zorundasınız. İnsanların rakiplerinizin değil de sizin ürün ve hizmetlerini seçmesi için gerçekçi nedenler ortaya koymalısınız.

Ürününüzü veya hizmetinizi sunmadan önce sektörünü araştırmalısınız. Rekabet nasıl, sektör liderleri kim bilmelisiniz. Daha da önemlisi hedef kitleniz kim, beklentileri neler fikir sahibi olmalısınız.

ÜRÜNÜNÜZÜ VE KENDİNİZİ TANIYIN

Kendiniz, çalışanlarınız ve yatırımcılarınız için ürününüzün ne olduğunu, nasıl ilerleyeceğinizi, hedeflerinizi net şekilde belirtmelisiniz. Bu şekilde yetenekli çalışanlara girişiminizde çalışmak için bir neden sunmuş olacaksınız.  Yatırımcılar da bu şeffaflıktan hoşlanacaktır.

Tüketici beklentileri, rakiplerin hamleleri sürekli değişiyor. Elbette bu değişime ayak uydurulmalı ve esnek olunmalıdır. Hiçbir koşulda değişmeyen veya değişemeyen bir plan başarısızlıkla sonuçlanabilir.

ŞİRKET KÜLTÜRÜNÜZÜ OLUŞTURMAYA BAŞLAYIN!

Hayır, henüz çok erken değil! Girişiminizin kuruluş aşamasından itibaren ilkelerinizi, önem verdiğiniz değerleri belirtin ve bunun dışına çıkmayın. Bu hem yatırımcıların hem de çalışanlarınızın hoşuna gidecektir.
Başarılı çalışanlar iş yeri seçiminde firma kültürüne de oldukça önem veriyor. Şirket kültürünüz bulunduğunuz sektörde fark oluşturmanıza da yardım edecektir.

İYİ TAKIM ARKADAŞLARI SEÇİN!

Ekip arkadaşları önemli

Girişiminizin başarıya veya başarısızlığa uğramasında çalışanlar büyük pay sahibidir. Girişiminiz için çalışan seçiminde  son derece titiz olun. Doğru çalışan seçimiyle ilgili çok sayıda kaynak bulunmaktadır bunları okumakla başlayabilirsiniz. Özellikle girişimin kuruluş aşamasında ailenizden çok çalışma arkadaşlarınızla zaman geçireceğinizi unutmayın. Birlikte çalışmaktan keyif duyduğunuz çalışanlara sahip olmanız bu zorlu yolculuğu bir nebze olsun kolaylaştıracaktır. Çalışanlarınızın memnuniyeti konusunda titiz olmak size sayısız fayda sağlayacaktır.

ÇEVRENİZDEN YARDIM ALIN!

Yeni ürününüzü denemek, fikir almak için insanları ikna etmek kolay değildir. Bu nedenle öncelikle çevrenizden yardım isteyebilirsiniz. Başlangıç aşamasında, alacağınız öneriler sizin için faydalı olacaktır. Bu sayede ürününüzü denemek için birilerini bulmaya zaman ve para harcamamış olursunuz.

ÜRÜNÜNÜZÜ TANITIRKEN DİKKATLİ OLUN!

Ürününüzü tanıtırken doğal olarak övgü dolu cümleler ve vaatler kullanacaksınız. Örneğin bisiklet üretiyorsanız ürettiğiniz bisikletlerin tüketicilerinizi yolda bırakmayacağı gibi cümleler kurabilirsiniz. Ürettiğiniz bisikletler de bunu karşılayacak kalitede olmalıdır. Kullanıcılarınıza gerçekten kaliteli bir ürün sunmak olumsuz eleştirileri ciddi anlamda azaltacaktır. Tüketiciler memnuniyetlerini de şikayetlerini de sosyal medya aracılığıyla geniş kitlelere duyuruyorlar. Müşteri memnuniyetine dikkat edip olumsuz yorumların girişiminize zarar vermesini önleyebilirsiniz. Müşterilerden gelen olumsuz yorumların mevcut hataları düzeltmek için bir fırsat olduğu unutulmamalıdır.

PAZARLAMA PAZARLAMA VE PAZARLAMA!

Pazarlama demiş miydik? Pazarlamasını iyi yapmadığınız sürece ne kadar iyi bir ürüne veya hizmete sahip olduğunuzun önemi yoktur. Hedef kitlenize ürününüzü en iyi şekilde anlatmanın bir yolunu bulmalısınız. İletişim için seçeceğiniz kanallar, kullanacağınız iletiler, görseller titizlikle seçilmelidir. Ürününüzün ambalajı, reklamlarınız tüketicilerle buluşmanızı sağlayan en önemli araçlardandır.

HAYAL ETMEKTEN KORKMAYIN!

Hayallerinizi büyük tutmaktan korkmayın. Bugün milyon dolarlık bütçeleri olan şirketlerin kuruluş hikâyelerini, ne kadar kısıtlı olanaklarla başladıklarını biliyorsunuz. Girişiminiz için en iyisini düşünmekten hiç vazgeçmeyin.

Bunun yanı sıra hayallerinizin sizi gerçeklikten uzaklaştırmasına izin vermeyin.  Mümkün olduğu kadar küçük başlayın ve gereksiz maliyetleri kısın. Örneğin; girişiminiz için hazır ofis veya sanal ofis seçeneklerini değerlendirerek profesyonellikten ödün vermeden düşük maliyetlerle kendi Şirketinizi / işinizi kurabilirsiniz.