Bu yazımızda iş hayatınızda yanınızda olması gereken bazı insan tipleri nelerdir ona değineceğiz. Ekip halinde çalışmalarınızı sürdürdüğünüz ortamda insanların birbirini olumlu veya olumsuz etkilediklerinin de bilincine vararak ekip arkadaşlarınızın sizi iyi yönde etkilemesi büyük avantaj olacaktır. İşe odaklanma durumunu da etkileyen insan tiplerini anlatacağımız yazımızın içerisinde bulunan alt başlıklar;

  • Çalışkan insan tipi,
  • Hayalperest insan tipi,
  • Gerçekçi insan tipi,
  • İşe daha iyi nasıl odaklanılabilir

Çalışma hayatınızda yanınızdaki insanların rolleri çok önemlidir. Nitekim bazı insan tipleri vardır ki sizi gerçekten bunaltabilir, fikirleri sizin fikirlerinizin tersi olabilir. Bu insanlarla çalışmak, ortaklık kurmak büyük bir yanlış olacakken gelecek için de tehlikelidir. Bundan ötürü girişimcilerin şirket kurma aşamalarında oldukları sırasında ekiplerini iyi seçmeleri özellikle vurgulanır. Çünkü bir şirketin çekirdeğinde o şirketin çalışmalarını sürdürdüğü ekip olacaktır. Buna yönetici de dahildir. Bu ekibi iyi yönetmek, işlere adapte olmalarını sağlamak ve başarılarına zemin hazırlamak için şartların da en iyi biçimde oluşması gerekmektedir.

Bu şartlardan biri de şüphesiz herkesin birbiriyle anlaşabileceği ve birbirini daha iyi motive edeceği ortamı hazırlamaktır. Bu ortamı hazırlamak elbetteki kolay bir iş değildir ancak hangi kolay iş başarıya ulaşmış ki? Bu ekibi seçmek için bile bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Yani şirket mantığı o kadar birbiri ile alakalı departmanları bünyesinde barındırıyor ki hepsi birbiriyle iş sürecinde bağlantılıdır.

Peki ekipler içerisindeki bu bağlantının, iletişimin daha iyi olması ve işlere olan ilginin artmasıyla birlikte hedefe odaklanılması nelere bağlıdır? Ekip içindeki kişilerin  nasıl reaksiyon göstermeleri gerekmektedir? Bazı insan tipleri vardır ki tüm ekibi olumlu yönde etkileyerek işlerine daha çok sarılmalarını, çok boyutlu düşünmelerini sağlar. Peki bu insan tipleri nelerdir?

İş süresince ekibinizde bulunması gereken bazı insan tipleri şöyledir;

Çalışkan İnsan Tipi

Birbirini gazlayan insanlar vardır ki bu insanlar sayesinde işler daha hızlı yol alır. Bu insanlar genellikle çalışkan insan tipi grubundadır. Çalışkan insanlar işlerini aksatmayı sevmezken tamamen planlarına bağlı biçimde çalışmalarını sürdürürler. Bir sorun karşısında çözüm üretmek için çabalarlar ve ayrıca yanında çalışan insanlara da bu olguyu yansıtırlar. Yanındakilerin fikirlerini gerçek hayata geçirmek için çabalayan bu insan tiplerinin şirketinizde olmaları hem şirket hem de sizin için büyük avantajdır.

Hayalperest İnsan Tipi

Hayalperest İnsan Tipi

Hayalperest İnsan Tipi

Bazı insanlar da vardır ki her zaman en iyisini düşler, hayal ederler. Kendilerini daima yükseklerde görme çabası içinde olurlar. Bu tip insanların en belirgin özellikleri enerjik ve pozitif olmalarıdır. Kendi enerjilerini diğer çalışanlara da aktararak onların da enerjilerini artırabilirler. Birbirini olumlu etkileyen insanların oluşturduğu bir ekipte başarı uzak değildir.

Gerçekçi İnsan Tipi

Olaylara tamamen realist yaklaşan bir insan tipidir. Olayların neyle ilgilendiğinden çok nasıl işlediğini açıklarlar. Bu insanların ekipte olması da önemli bir şeydir. Çünkü işlerin tüm detaylarını size sunarak aslında hedeflediğiniz noktadan ne kadar uzak veya yakın olduğunuzu size tespit eder. Bu da çalışmalarınıza vereceğiniz yönü etkiler. Gerçekten hedeflenen noktaya uzaktaysanız daha çok çalışmaya ihtiyacınız olduğu gerçeğini yansıtır. Gerçekçi insan tiplerinin yanınızda olması sizin işe olan odaklanmanızı da artıracaktır. Peki bir işe olan odaklanmanızı nasıl artırabilirsiniz? İşe odaklanmak için yapılması gerekenler nedir?

İşe odaklanma durumu aslında tamamen kişi ile bağımı olmayıp çevresel faktörler de buna etkendir. Nitekim çalıştığınız yerde sizin dikkatinizi dağıtacak objelerin olması, sizin çalışmanızı engelleyebilecek diğer meşguliyetlerin olması ve bunları da yapmak zorunda olmanız sizi işlerinize odaklanmanızdan uzaklaştırır. İşlerinizi bazı noktalarda erteletebilir de.

İşe Daha İyi Nasıl Odaklanılabilir?

İşe Daha İyi Nasıl Odaklanılabilir?

İşe odaklanma noktasında problem yaşamak istemiyorsanız işinizi sürdürecek ofisinizi en iyi biçimde seçmeniz gerekmektedir. Nitekim çalıştığınız ofiste sizin için sunulabilecek avantajları da iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Kamara bu noktada en iyi ofis tercihleri arsında yer alıyor. Kamara’da işinize uygun hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofis türlerinden birini tercih ederek işinize başlayabilir ve Kamara’nın size sunduğu imkanlardan yararlanarak da işe odaklanmanızı artırabilirsiniz. Uygun kira fiyatları ile sahip olacağınız Kamara ofislerinde sizi bekleyen fırsatlar;

  • Temizlik hizmeti,
  • Sekreter, telesekreter imkanı,
  • Tüm ofis materyallerinin Kamara tarafından size sunulması,
  • Ayrıca komşuluk yapabileceğiniz yüzlerce girişimci!

Bunun gibi daha bir çok avantajdan yararlanabileceğiniz Kamara’da gerek zaman gerekse de maddi anlamda zorluk çekmeyecek ve diğer uğraşlarla vakit kaybetmeden işe olan odaklanmanız artacaktır.

Bu imkanlar eşliğinde işlerinize devam edeceğiniz ortamda bahsettiğimiz bu insan tiplerinin yanınızda olması sizi işlerinizde bir adım daha ileriye götürebilecektir. Gerek çalışkan gerek hayalperest gerekse de gerçekçi insan tipleri size her zaman olumlu etki katacaktır. Bunların aksi insan tiplerinin olması ise sizi rahatsız edebilir dolayısıyla çalışmalarınıza engel bile olabilir. Motivasyon kavramının iş hayatındaki önemini de vurgulayarak bu insan tiplerine her zaman ihtiyaç vardır.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri