Başarı, herkesten farklı düşünmeyle başlar. Başarıyı Engelleyen Beş Zehirli düşünceyi maddesel olarak ele alalım.

Eğer ki başkalarından daha başarılı olmak istiyorsanız daha farklı düşünmeye başlamalısınız. Girişimci olmak ve büyük hedeflere ulaşmak için farklı düşünmek ilk aşama olmalıdır.

Ancak farklı düşünmek gerçekten zordur. Özellikle başarılı insanları başarısız insanlardan ayıran genelde küçük düşünce farklılıklarıdır.

Ancak buna rağmen insanları başarıdan uzak tutan kötü düşünce şekilleri de mevcuttur. Yazımızda Başarıyı Engelleyen 5 Zehirli Düşünce şekline değineceğiz.

Başarıyı Engelleyen Beş Zehirli Madde

1- Doğru İmkanları Bulamıyorum

Çoğu insan sahip olduğu imkanların yetersizliğine odaklanmış durumdadır ve bundan dert yanmaktadır. Ancak şu bir gerçek ki imkanlar durup dururken size gelmeyeceği ve aranılan imkanların kazanılabilecek olmasıdır. İnsanlar kendilerine çeşitli hedefler koyar. Bunlardan birisi de şüphesiz bir unvan yakalamaktır. Bir yerlere gelme çabasıdır ve kendilerini kabul ettirmeleridir. Ancak bir şeyin farkında olmanız gerekir.

Keşfedilmeyi beklememelisiniz öncelikle. Eğer göstermek istediğiniz bir şeyler varsa bunu çıkıp göstermek günümüz dünyasında oldukça basit. Başka birilerine danışarak da olabilir bu sosyal medyayı kullanarak da.

Önemli olan içinizdeki cesareti göstermektir. İmkansızlıkları kendi kafanızda yarattığınız kurgular olduğunun farkına varmalı ve bunu yenmeye başlamalısınız.

2– Birileri Beni Sürekli Engelliyor

Belki elinizdeki imkanlarınızı başka biri sizden aldı ya da size ait olan fikirleri çaldı. Hak ettiğiniz olan şeylerin başkalarında olduğunu gördünüz. Veya birlikte yola çıktığınız ortağınız sizi yarı yolda bıraktı. Hiç önemli değil.

Önemli olan sizin başka insanları kontrol etmeniz değil kendinizi kontrol etmenizdir. Başarısızlıklarla elbette karşılaşacaksınız ama yapmanız gereken bu başarısızlıkları kabullenmektir. Başarısızlığın nedenini başka kişilerde görseniz bile bundan ders çıkarmalı ve kendi hatalarınızı keşfetmelisiniz. Eğer sizin için başarısızlığın nedeni başkası ise siz ona bu fırsatları vermişsiniz demektir.

Hatalarınızı mutlaka kabullenmeniz, sorumluluklarınızdan kaçmamanız gerekir. Bir dahaki sefer bu hataları yapmamak için  ne gibi önlemler alacağınızı düşünün ve her şeye yeniden başlamaktan kaçınmayın. Yani pes etmeyin.

3- Yeterli Zamanım Yok

Belki de en büyük bahanelerden biridir “zamanım yok” demek. Zaman elbette ki var önemli olan sahip olduğunuz bu zamanı nasıl değerlendirdiğiniz.

Herkes hayatında bir şekilde planlar yapar. Ancak planlar çoğu zaman şaşabilir. Bunun nedeni plandaki bir işin belirlenen zamandan daha uzun sürmesi ve diğer planlanan işlere zaman bırakmamasıdır.

Bu noktada sizin yapmanız gereken işlere zamanlar vermek yerine sıralama yapmanız ve o işleri verimli bir şekilde yerine getirmenizdir. Zaman sizi değil, siz zamanı kontrol edin.

4– Eğer Buna Değeceğini Bilsem Yaparım

“Eğer çok para kazanacağımı bilsem bu işi yaparım” veya “Kar getireceğini bilsem kesinlikle yaparım bu işi.” gibi cümleler çok duymuşsunuzdur çevrenizden.

Başarılı girişimcilere baktığımızda bu kadar para kazanmalarının ve yakaladıkları başarının nedenlerinin başında çok çalışmanın olduğunu görürüz.

Nasıl ki bir öğrencinin yüksek puan alması için çok ders çalışması gerekiyorsa bir girişimcinin de başarı ve çok kazanç sağlaması için çok çalışması gerekmektedir. Ancak hemen sonuç beklememeli, çalışmanın yanında sabrını da devreye sokmalıdır.

5– Bende Özel Bir Şey Yok

Okuduğunuz veya bizzat şahit olduğunuz başarı hikayelerindeki insanların sahip olduğu yeteneklere sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz. Ancak başarı, kazanıldıktan sonra görüldüğü kadar kolay ve bir kaç yeteneğe bağlı bir şey değildir. Tabi ki diğer insanlarda farklı ve sizde olmayan yetenekler olabilir. Ancak herkesin kendine göre yatkın olduğu bir konu vardır. Ancak yetenek sonradan kazanılan bir şeydir.

Yani siz başarısızlıklarınız sayesinde gelişecek ve yetenek kazanacaksınız en sonunda başarılı olacaksınız. Bu gerçekleri gerçek hayatta gördük ve daha çok göreceğiz.

Bu 5 olumsuz düşünceye baktığımızda insanların genelde bahanelerin arkasına sığındığını görmekteyiz. Burada önemli olan içimizdeki cesaretin dışa çıkarılması, özgüvenle olunması ve çok çalışmaktır. Bunları uygulayarak başarıya ulaşılabilir. Böylece Başarıyı Engelleyen Beş Zehirli Madde yazımızın sonuna geldik.

Diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İşletme Maliyetlerini Azaltmak İçin Sekiz Teknik