Hepimiz hayal kurarız, kendimize göre hedefler çizerek o hedeflere ulaşmaya çalışırız. Nitekim bu yolda kimse engellerle karşılaşmak, olumsuzluklara gelmek istemez. Önümüze çıkan engelleri de çoğu zaman işin verdiği disiplin ve bize kazandırdığı tecrübe ile aşarız. Aşarız aşmasına da her zaman işler yolunda gitmeyebilir de. İşlerin ters gitme ihtimali her zaman vardır. Bu ihtimali de düşünerek hareket etmeli, dolayısıyla her ihtimali değerlendirerek tedbirli olunmalıdır. Çoğu insanda, girişimcilerde başarısız olma korkusu olduğu için yolundan geri adım da atmışlardır. Ne kadar doğru bir hamle bu? Gerçekten hiç mi başarısızlık yaşanılmayacak? Başarısız olmanın faydaları da vardır. Nasıl yani? Siz çoğu başarınızı belki de başarısız olduktan sonra bir şeyleri değiştirerek elde edeceksiniz. Belki de o başarısızlık size bir çok şeyi öğretmiştir. En önemlisi de korkulan şeylerin sizi ileriye taşıyacağı gerçeğidir.

Bu yazımızda girişimcilerin başarısızlıktan korkmamaları, yollarından geri adım atmamaları adına başarısız olmanın faydaları olarak bir kaç maddeye değineceğiz. İşte başarısız olmanın faydaları..

1-Herkes Hayatında Başarısız Oldu

Bir çok bilim adamı, girişimci, iş adamı hayatında belli başarısızlıklarla karşılaşmıştır. Çoğu kez böyle başarı hikayesine denk gelmişizdir. Örneğin Edison 1001. denemesinde ampulü icat etmedi mi? Geriye kalan 1000 denemesinde başarısız olmuş ancak pes etmemiş ki 1001. denemeye kadar gelerek ortaya bir icat çıkarmıştır. Veya örneklere devam edecek olursa Steve Jobs kendi şirketinden kovulmadı mı? Bu daha vahim bir durumdur. Ancak buna rağmen yine başarıyı kovalamış ve elde etmiştir. Şuan ismi ölümsüzdür onun. Siz de motivasyon olarak bu gibi hikayeleri okuyabilir, bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede kazanacağınız motivasyon, siz hatalarla karşılaşsanız, başarısız olsanız bile sizi yolunuzdan geri döndürmeyecektir. Unutmayın, herkesin başarısız olma hakkı vardır.

2-Başarısızlık Size Çoğu Şeyi Öğretir

Bir konuda ne kadar uzman olursanız olun illa ki çoğu şeyi öğrenmeye de ihtiyacınız var. Bu gibi açıkları da ancak hatalarla karşılaşarak ve yanlılar yaparak kapatacağınızı unutmayın. Nasıl mı? Siz bildiğiniz gibi ilerlerken karşılaşacağınız bir hata size eksiğinizi gösterecek. O noktadaki eksiğinizi saptayabilecek, o eksiğinizi gidermeye çalışacaksınız. Gördünüz mü bak, başarısızlık size neyi öğrenmeniz gerektiğini öğretti. Belki de en büyük kazanım budur başarısız olmanın.

3-Başarısızlık Size Güç Verir

Devamlılık, istikrar çok önemlidir. Yazımızın girişi kısmında da bahsettiğimiz gibi ilk karşılaştığı başarısızlıkta motivasyonunu düşüren, bundan fazlasıyla olumsuz etkilenen kişiler devam etmek yerine işi bırakma noktasına kadar gelebilir. İşte başarısızlık bu noktada güçlü ile güçsüzü de ayırt eder. Tersini düşündüğümüzde ise, yani başarısızlıkla karşılaşan bir kişi bu başarısızlığın nedenlerini araştırıp yoluna devam ederse güçlü bir yapıya sahip olacaktır. Bunun meyvesini ise ilerde başarılı olduğunda yiyecektir. Kısacası, başarısızlık sizin bir sorun karşısında göstereceğiniz direnci de belirlemekle beraber gücünüzü de ortaya koyacaktır.

4-Başarısızlık Size Yeni Fırsatlar Sunar

Başarısızlıktan korkan kişilere baktığımızda bu kişilerin risk almaktan dolayısıyla yeni girişimlere, fırsatlara da uzak olduğunu söyleyebiliriz. Ancak başarısızlıktan korkmayan kişiler öyle mi? Bu kişiler başarısızlıkları kabullenip gerektiği noktalarda risk alabilirler. Risk alabiliyorsanız zaten girişimcisiniz siz. Bu risk size yeni fırsatlar, yeni çözü yolları doğurmakla birlikte eğer sonucunda başarıya ulaşmış iseniz sizi gerçekten güçlü, iradeli ve kararlı bir girişimci de yapar.

5-Başarısızlıktan Sonra Gelen Başarı Tadından Yenmez

Closeup Photo of Person's Fist Bump

Başarısızlığın üzerine gidip başarıyı kovalayan ve en sonunda başarılı olan bir girişimci için bu başarı daha değerli olacaktır. Çünkü bu başarıya ulaşmak o kadar kolay olmamakla birlikte sizin belli engelleri de aştığınız bir yolculuktan geçmiştir. Bu başarı sizin hak ettiğiniz bir başarıdır!

6-Başarısız Olmak Sizi Keşfetmeye Teşvik Eder

Başarısız olduğunuzda ister istemez sorgularsınız bir şeyleri. Doğru yerde miyim, ne yapıyorum, doğru zamanda mı yapıyorum bunları veya bu işi yapabilecek ortamı gerçekten kurabildim mi gibi sorular kafanızda parlayacaktır. Bu soruları sorarken yeni bilgiler, yerler de keşfedeceksiniz. Nasıl mı? Bu soruları cevaplandırarak, araştırarak ve sonuca giderek.

Örneğin başarısızlığın nedenleri arasında çalışma ortamınızın yani ofisinizin de etkisi olabilir. Bu yüzden belki de ofis değiştirme kararı alacaksınız. Peki en ideal ofis sizin için hangisi olabilir? Hangi tür ofislerde çalışırsanız istediğiniz kaliteyi görür ve zaman olarak size kazanım sağlar? Eğer bu yazıyı okuyorsanız sizin için en ideal ofisi tercih etmişsiniz demektir 🙂

Kamara bu noktada başarısızlıktan sonra keşfedebileceğiniz en iyi şey olacaktır. Çünkü Kamara ofislerinde çalışmak size onlarca katkı sağlayacaktır. Başarısız olmanın faydaları arasında Kamara’yı da gösterebilirsiniz!

Ofisinizi Kamara Ofislerine Taşıyarak Başarısızlıklara Elveda Deyin!

Kamara, girişimcilere, şirketlere veya şirket kurmak isteyenlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir kuruluştur. Kamara’da çalışmalarını sürdüren binden fazla girişimci mevcuttur. Bu girişimcilerin de başarıya ulaşmaları daha kolaydır. Neden mi?

Çünkü Kamara’da bir girişimcinin isteyeceği her türlü imkan seferberliği mevcuttur. İşte Kamara’da karşılaşacağınız imkanların tümü;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Gerektiğinde toplantı salonlarını kullanabileceksiniz,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisler.

Karşılaşacağınız imkanlardan da yola çıkarak Kamara’da daha rahat ve esnek bir çalışma ortamı oluşturabileceksiniz. Bu da sizin hem zamandan kazanmanıza hem de daha az maliyetle başarıya ulaştırmasına neden olacaktır.

Ayrıca Kamara’da müşterilerinizi daha çok çekme şansına sahip olacaksınız. Çünkü sizinle görüşmek için gelen müşterileriniz sizi ofislerde bulamasa bile Kamara tarafından görevlendirilen resepsiyon, sekreterler tarafından müşterileriniz, ziyaretçileriniz ikramlar ile ağırlanacaktır. Bunların üstüne ofislerin düzeni, temizliği de müşteriler tarafından dikkat edilebilir olacaktır. Tüm bu kıstasları düşündüğümüzde müşteri memnuniyeti maksimum seviyeye çıkacaktır. Bu da girişimcinin isteyeceği en büyük şeydir belki de. Çünkü girişimler müşteri olmadan devam etmez. Müşterilerinizi Kamara ofis ortamında çok çok iyi bağlayabilirsiniz.

Ayrıca yine kaliteli ve kullanışlı toplantı salonlarında projede ortak olduğunuz kişiler ile toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dışarıdan toplantı için gelecek müşteri veya ortaklarınız ortamın kalitesini de değerlendirerek ne kadar profesyonel alanda çalıştığınızı anlayacak. Bu, projenin devamı için etkili bir yol değil mi?

Kamara’da sizin gibi bir çok girişimci ile tanışma, arkadaşlık, komşuluk yapma şansına da sahipsiniz! Diğer girişimcilerle kuracağınız bağlar sizi iş hayatında ileriye de götürebilir. Referanslarınız artar, iş hakkında sohbetler ederek hatalar karşısında çözüm yolları elde edebilirsiniz.

Başarısız olmanın faydaları bu kadar da var mıymış 🙂 Bu yazının özünde size başarısız olmaktan korkmamanız gerektiğini anlattık. Çünkü başarısızlıklar çoğu girişimciyi olumsuz etkileyerek girişimlerini yarıda bıraktıklarını da gösterdi. Buna sakın düşmemeli belirttiğimiz adımları iş hayatınızda uygulayarak ve doğru ofis seçimi ile de başarılara göz kırpabilirsiniz.

Başarı hemen gelir mi? Burası tartışılır ancak er ya da geç gelecektir. Başarısız olmanın faydaları olarak değindiğimiz bu başlıklar sizin için dönüm noktası olsun.