fbpx

Başarısız Girişimlerin Nedenleri Nelerdir?

Bir çok kişi girişimcilik sektörüne adım atarak girişimcilik hedeflerini gerçekleştirmek ve başarıdan başarıya koşmak ister. Ancak istemek mi önemlidir sadece? Çoğu girişimci neden başarısız? Daha doğrusu bu başarısız girişimlerin nedenleri nelerdir? Çoğu girişimci istediği noktalara ulaşsa da en az ulaşanlar kadar ulaşamayan girişimciler de mevcuttur. Yani başarısız olan girişimciler. Başarısız girişimlerin nedenleri çok olabilir. Ancak girişimci kendi iradesini koruyarak ve görev sorumluluğunu da bilerek yola çıkmalıdır. Nitekim bunlardan kendini soyutlayan ve girişimciliği zor olarak görüp daha ilk başlarda işinden vazgeçen girişimciler başarısızlığa mahkumdurlar.

Yazımızda başarısız girişimlerin nedenleri nelerdir, girişimciler nelere dikkat etmelidir başlıklar halinde bunlara değineceğiz.

1-Yanlış Bir Ekipte Yer Almak

Four Woman at the Conference Room

Sorumluluk, iletişim ve işini sevmek gibi kavramlar girişimcilik sektöründe olması gereken en önemli kavramlardır. Girişiminize başlarken nerede, kimlerle ve nasıl başlayacağınızı belirlemişsinizdir. Peki bu belirlediğiniz şeyler sizin için doğru şeyler mi? Ekip içinde kendinizi ne kadar özgür hissediyorsunuz mesela? Soru sorarken veya bir şey danışırken çekiniyor musunuz? Veya herkes kendi kafasına göre mi işlerini yapıyor? Bu gibi durumlarda ortaya ekip içi anlaşmazlık, iletişimsizlik gibi sorunlar çıkabilir. Bu sorunlar olduğunda maalesef başarılı olma ihtimaliniz daha da azalıyor.

Peki girişimciler girişimlerine başlarken ne yapmalıdır bu konuda? Ekibinde olacak kişileri tecrübelerine, iş deneyimlerine göre, kalitesine ve gerçekten ekip içinde çalışılacak biri mi ona göre seçim yapılarak ekibe dahil edilmelidir. Ve bu süreçte acele davranmayarak iyi bir analiz sonucu ekibine arkadaşları dahil etmelidir. Diğer türlü bir çok sorunla karşılaşılabilir.

2-Varlıklarını Etkili Kullanamamak

Girişimciliğe başlanırken ortaya ciddi miktarda sermaye koyulur ve sermayeye göre yol planı çizilir. Sermayenin ne kadar olduğundan çok o sermayeyi nasıl kullanmak da önemlidir. Nitekim gereksiz harcamalar, plansız harcamalar olduğu zaman sizin zararınızadır. Özellikle girişimciliğinizin başarındaysanız daha da çok harcama yapacağınızı unutmadan gereksiz harcamalardan kaçınabilirsiniz. Hatta maliyeti daha uygun şeylere de yönelebilirsiniz. Örneğin ofis kirasından tasarruf edebilirsiniz. Tabi ki ofisinizi Kamara ofislerine taşıyarak. İşinize uygun hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofis türlerinden herhangi birini seçerek daha uygun fiyatlara ofis sahibi olabilir, fazla maliyetten kurtulursunuz. Üstelik bunun yanından onlarca imkandan yararlanma şansına da sahipsiniz Kamara’da.

3-En Başarılı Olmaya Odaklanmamak

Two Men Leaning in Table

Sermaye, ekip arkadaşları derken psikolojik faktör de çok önemlidir. İş dünyası için de sizin gibi binlerce girişimci yer almaktadır. Sürekli bir rekabet içinde olduğunuzu sakın unutmayın. Ve  bu iş dünyası için de hedeflerinizin de olduğu da ok önemlidir. En başarılı olmayı hedeflemek, zirveye odaklanmak gerekir. Siz oralara ulaşamasanız bile emin olun oralara yakın bir yerde sonuçlar alırsınız. Bu da sizi başarılı kılar. Ancak hedefini küçük tutup ona göre hareket eden girişimciyseniz maalesef bu yolda başarısız olma ihtimaliniz daha yüksek olur. Ortaya çıkaracağınız ürünlerin kalitesi sizin geniş müşteri ağına ulaşmanızı sağlar. Bu müşteri ağı içinde daha çok kazanır daha çok üretim yaparsınız. Bu sayede de kendinizi piyasada daha tanınır hale getirirsiniz. Girişimciler vizyonlu kişilerdir. Vizyonunu geniş tutan, büyük düşünen ve en yukarıyı hedefleyen her zaman başarılı olmuştur.

4-İş ve Yaşam Dengesini Koruyamamak

Girişimciler her ne kadar ofis alanlarında geçirseler de günün büyük kısmını dışarıda da sosyal hayatı olduğunu unutmamalıdır. Nitekim işi için sadece masada oturup bir şeylerle uğraşması yetmez. Fikir alması, istişare yapması, gerekirse alanında uzman kişilere de danışmalıdır. Ancak sadece işini düşünüp dışarı ile ilgisini kesen kişiler bir yerden sonra monotonlaşır ve yaptıkları yararlı olmayabilir. Bunun önüne geçmesi için sosyal yaşamına da yer vermesi ve iş dünyası arasındaki dengeyi en iyi biçimde kurmalıdır.

Girişimciler için iş konusunda iş arkadaşlarına, meslektaşlarına, alanında uzman kişilere danışmasını ve onlarla istişare edilmesinin öneminden bahsettik. Peki bu ne oranda etkili olacaktır? Öncelikle işlerin gelişmesi, kişinin kendi gelişimini görmesi ve eksikleri tespit etmesi adına önemli hamledir. Bu kişilere ulaşmanın kolaylığını yine Kamara’da yakalayabilirsiniz. Kamara’da sizin gibi yüzlerce girişimci bulunmaktadır. İster sektörünüzle alakalı isterse başka sektörlerden kişilerle oturup sohbet ederek, istişare halinde bulunabilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, firmalara, derneklere hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis ve toplantı salonlarını sunarak hizmet eden bir kuruluştur.

Kamara ofislerinde çalışmanın ayrıcalığını yaşayın! Kamara ofislerinde yararlanacağınız bazı imkanlar;

  • Rahat çalışma alanları,
  • Tüm ofis ekipmanları,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Resepsiyon hizmeti,
  • Temizlik hizmeti,
  • Faturaların hepsi kiraya dahil,
  • Fiber hızlı internet,
  • Sınırsız ikramlar,
  • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi yok!

Tüm bu imkanlar değerlendirildiğinde girişimcinin çalışırken isteyeceği her şeyi görüyoruz. Bunlar sayesinde zaman ve para kaybı yaşamayacak, işinizi kara dönüştüreceksiniz. İşe odaklanmanız daha iyi olacak ve başarılara imza atmanız daha kısa sürede olacaktır.

Müşteri memnuniyeti, sosyallik açısından diğer girişimci çalışanlar ile kuracağınız arkadaşlık ve komşulukların hepsi Kamara ofislerinde mümkündür. Kamara’da size düşen sadece ekibinizi toplamak ve bilgisayarınızı masaya kurarak işe başlamanızdır.

Belirttiğimi üzere başarısız girişimlerin nedenleri başlıca bunlardır. Bu sebeplerden ötürü başarısız olan girişimcilerin çoğu daha girişimlerine başlar başlamaz bitirme noktasına gelebiliyorlar. Bu da kişinin kendi hedeflerine ulaşmasını engelleyen unsurdur. Girişimcilerin bu sorunları aşması, daha planlı olmalı ve zemine daha sağlam basması gerekmektedir.

Kamara ofislerinde başarılı bir girişim serüveni geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir