Bir işe, girişime başlamamızın temel nedeni o işte başarılı olmaktır aslında. Belki de en büyük teşvik ve motivasyon kaynağı o işin sonunda gelecek başarıya inanmaktır. Şartlar ne olursa olsun. Çünkü başarı, başarmak insanı tatmin eder. Üstelik işlerin devam etmesi de başarıya bağlıdır. Çünkü çoğu kişi başarısızlıklarla karşılaştığında işinden de vazgeçme noktasına gelebiliyor. Bu da çok yanlış bir hamledir. Girişimcilerin sabırlı da olması gerekiyor. Peki başarılı olmak ile olmamak arasında neler var? Başarısızlığın sebepleri neler veya neden çoğu kişi başarılı olamıyor?

Aslında cevabı da yapılması gerekenler de çok basit. Sadece bu basit görünen nedenleri kafamızda abartarak veya büyüterek zorlaştırıyoruz. Belki de en büyük yanlış bu. Başarılı olmak için ya bir şeylerden vazgeçeceksiniz ya da yeni alışkanlıklar kazanacaksınız. Bu yazımızda başarılı olmak için vazgeçilmesi ve kazanılması gereken alışkanlıklara değineceğiz. Siz de bu yazıyı referans alarak iş sürecinizde bahsedeceğimiz bu olumsuz alışkanlıklardan vazgeçin.

İşte sizin başarılı olmanızı engelleyen, vazgeçmeniz alışkanlıklar;

1-Başarılı Girişimcileri Gözünüzde En Yükseğe Koymayın

Girişimcilik yolculuğunuzda illaki başarmış kişilerin hikayelerini okuyarak motive olmaya çalışıyorsunuzdur. Ki bu çok doğal bir şey. Ancak sizin yaptıklarınız, yapacaklarınız ile o kişilerin yaptıklarını sakın kıyaslamayın. Çünkü onlarla siz aynı değilsiniz. Büyük girişimcilerin başardıkları şeyler gerçekten devasa büyüklükte olabilir ancak sizin onlardan alacağınız tek şey sadece motivasyon olmalıdır. Onları çok yükseklerde tutup onlar gibi olmaya çalışmak, en kötüsü onların başardığı gibi başarmaya çalışmak sizi yarı yolda bırakabilir.

Başarılı insanların nasıl başardıklarına, nelerden vazgeçip neleri planladığına bakın ancak onlarla bir kıyas halinde bulunmayın. Çok da yükseklere çıkarmayın. Çünkü dediğimiz gibi onlarla siz aynı değilsiniz. Bu, vazgeçmeniz gereken ilk alışkanlıktı.

2-Kendinizi Yaşıtlarınızla da Kıyaslamayın

Kendinizi en iyi kim ile kıyaslamalısınız? Tabii ki kendinizle. Temel sorunlardan biri de kendimizi başkalarıyla, özellikle de yaşıtlarımızla kıyaslamaktır. Çoğu yaşıtımız erkenden paralar kazanmaya başlamış olabilir ancak bu sizin motivasyonunuzu bozmamalı. Bunu beyninizde karşılaştırma durumuna getirmemelisiniz. Bunun yerine daha iyi düşünmeli ve pozitif düşüncelere yönelmelisiniz.

Yani siz de geç kalmış sayılmazsınız. Nitekim şuan günümüzde devam eden büyük girişimlerin sahipleri o girişimci çok geç yaşlarda yapıyor. Yine bahsettiğimiz gibi sizin rakibiniz yine siz olmalısınız. Çünkü kendinizi aşmak, daha iyiye gitmek için bugün yapacağınızın dün yaptığınızdan daha değerli olması gerekmektedir. Öncelikle bu düşünceyi kendinize aşılamalı ve asla kıyaslama yaparak motivasyonunuzu düşürmemelisiniz.

3-Bahaneler Üretmemelisiniz

design, desk, display

Bahane üretmek sizi ya yerinizde saydıracak ya da geriye götürecektir. Yani sizi ileriye taşıyacak değildir. Peki neden bahane üretilebilir ki? Bu iyi yapamam, yapmaya zamanım ve param yok gibi düşünceler bahane sebepleridir. Girişimcilikte risk ve fedakarlık gibi terimlere çokça değindik. Tam da bu noktada bu terimler işlev görmeye hazırdır. Peki buna cesaret gösterebilecek misiniz? O da girişimciliğin diğer bir kavramı aslında. Zamanım yok diyor iseniz esnek bir zamanlama planı yapın, uykunuzdan feragat edin. Yeterli bütçem yok diyorsanız daha fazla kazanın, daha fazla kazanmak da daha çok çalışmaya dolayısıyla yine zaman yaratmaya bağlıdır. Bu zamanı da bazı davranışlarınızdan feragat ederek bulabilirsiniz ancak. Uyku, eğlence gibi.

Zaman planlamasından bahsettik. Bu planlamayı da asla mütevazi hazırlamayın. Kendinizi zorlayarak bir şeyleri başarabilirsiniz ancak. Mütevazi ve kolay bir plan sizi zorlamaz, plana uyayım derken de kendinize gerçekten iş için zaman bulamaz duruma gelirsiniz ve yine bahane üretmeye başlarsınız.

Görüldüğü üzere burada bahane üretmek yerine çözüm üretmeyi denemeniz gerektiğinin altını çiziyoruz. Çünkü sizi ancak çözüm üretmek ileriye taşıyabilir. Başarılı olmak isteyen bir girişimcinin bahane üretmesi de kabul edilemez.

4-Başkalarını Suçlamayın

Olumlu veya olumsuz sonuçlanan işlerinizden sonra tavrınız ne olabilir. Özellikle olumsuz olan sonuçlarda? Çoğu kişi gerek karşılarındaki kişileri gerekse de beraber çalıştığı, ortaklık yaptığı kişileri suçlayarak haklı olduğunu göstermeye çalışır. En büyük yanlış hareketlerden ve vazgeçilmesi gereken alışkanlıklardan biridir bu. Sizin sorumlu olduğunuz bir işten başkası sorumlu değildir, suçlanamaz. Önce kendinizi sorgulamalı ve daha sonra o kişilere çözüm üretmek adına danışılmalıdır. Diğer türlü çatışmalar meydana gelerek iş daha çıkılmaz noktaya gelir.

5-Bütün Cevapları Bilmek Zorunda Değilsiniz

Mezun oldunuz, girişimci oldunuz iye her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Eğitim okuldan ibaret değildir. İş hayatında göreceksiniz ki çoğu şeyi bilmiyorsunuz. Ki bu çok doğal bir şey. Size bilmediğiniz bir soru soruluyorsa çekinmeden “bilmiyorum” demelisiniz. Ancak bilmiyorsanız da öğrenmekten geri durmamalısınız. Hemen gidip bilmediğinizi düşündüğünüz her şeyin cevabını aramalı ve kendinizi iş hayatında da eğitmelisiniz. Bu yanlış bilinen davranışı büyütmenize ve kafanıza takmanıza gerek yok. Emin olun bilmeyip, öğrenmeniz gereken gereken çok şey olacaktır iş hayatınızda.

6-Mükemmel Olmanın Peşinden Gidip Kaybolmayın

Person Standing on Hand Rails With Arms Wide Open Facing the Mountains and Clouds

Elbetteki herkes kusursuz ve mükemmel olmayı ister. Ancak bunu kim başarmış? Çoğu büyük girişimlerde bile kusurlarla karşılaşıyoruz. Mükemmel olmayı isteyebilirsiniz ancak gittiğiniz bu yolda çokça olumsuzlukla karşılaşacaksınız. En mükemmeli olmak yerine daha az hatayla devam etmelisiniz. Yoksa diğer türlü moraliniz, motivasyonunuz bozulur ve kendinizde çıkmazda görmeye başlarsınız.

7-Beklemeyin!

adult, Analogue, break

En büyük zaman kaybıdır beklemek. Bu zaman kaybıyla karşılaşmamak adına fikrinizi ortaya koymalı ve peşinden gitmelisiniz. Devam eden bir girişiminiz var ise yine zaman kaybına uğramamak adına üzerinde çokça durmalısınız. Beklemek size zaman kaybettirir. Çözüm üretmek, işe bir yerden başlamak ve fazladan mesai harcamak ise emin olun ilerde size çok zaman kazandıracaktır.

Başarılı Olmak İçin Adresinizi Kamara Ofislerine Taşıyın!

Başarılı olmak için başka nedenler de vardır. Bunlardan biri şüphesiz çalışacağınız ofisler, ortamlardır. Bu ofisleri seçerken de dikkat etmelisiniz. Çünkü çalışacağınız ofisin çevresi olsun, içi olsun her yönüyle size hitap etmeli ve siz çalışırken sizi adeta çalışmaya sürüklemelidir.

Kamara, bu noktada girişimcilere sunduğu ofis hizmeti ile beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. Çünkü tamamen  girişimcileri düşünen Kamara girişimcilere yönelik olan ofislerinde girişimcilerin nasıl daha işlerine iyi odaklanması için çok iyi dizayn yapmıştır.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, girişimcilere ve şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Ofislerin yanı sıra toplantı odalarını da istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Peki bu dizaynı çok iyi tasarlanmış ofis ortamlarında nelerle karşılaşacaksınız?

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Genel olarak baktığımızda girişimcilere çok da fazla iş düşmediğini görüyoruz. Tabii ki kendi yapacağı iş dışında 🙂 Çünkü diğer uğraşılması gereken tüm işleri Kamara sizin için düşünerek hizmetinize sunuyor. Bu da bahsettiğimiz o zaman kaybının ve para maliyetinin de önüne geçiyor doğal olarak.

Ofis için çevre koşullarından da bahsettik. Kamara’nın çeşitli şubelerinde bulunan onlarca ofiste binden fazla girişimci bulunmaktadır. Bu kişilerle çalışırken arkadaşlık, komşuluk kurabilir ve sohbetler edebilirsiniz. Bu, sizin iş stresinden kurtularak zihninizi de rahatlatacaktır.

Kamara ofisleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Sorularla Kamara” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Başarılı olmak için vazgeçmeniz gerekenlere kabataslak olarak değinmek istedik. Siz de bu gibi durumlarda kendinizi bulduysanız önce bir düşünün ve bunlardan vazgeçmeye bakın. Bahaneler yerine çözümler üretin ve daima ileriyi hedefleyin ki başarılı olabilesiniz. Ayrıca ofislerinizi de Kamara’da seçerek başarı sürecinizi en aza indirebilirsiniz. Kamara ofislerinde istediğiniz başarıya ulaşmanız dileğiyle…