fbpx

Başarılı Girişimcilerin Yetenekleri Nelerdir

Gerek dünya üzerindeki gerekse de ülkemizdeki başarılı girişimcileri ve yaptıkları girişimleri ele aldığımızda büyük başarılara ulaştıklarını ve yüksek gelir elde ettiklerini görmüşüzdür. Bunların altında yatan sebep ve kaynak nedir peki? Akla gelen fikirlerin pratiğe dönüşmesinin süreci kısa mı gerçekten? Veya bu kadar çok parayı ve başarıyı gerçekten kolay mı kazanıyorlar? Süreç kavramı her girişimci için farklı olmakla birlikte hepsinin ortak bir yanı vardır. Bu da başarılı girişimcilerin yetenekleri doğrultusunda gerçekleşmiş olduğudur.

Yetenek kavramı herkesçe farklı tanımı olabilir. Ancak girişimcilikte yetenek bilgi, birikim, tecrübe ve bunların yanında sabrın da birleşimiyle meydana gelmektedir. Bunları baz aldığımızda başarılı girişimlerin kısa sürede gerçekleştiğini söyleyemeyiz. Bu uzun süreçte girişimcinin iradesini ve tecrübesini nasıl kullandığı önemli. Ekip çalışması yapıyorsa eğer yönetimi de çok önemlidir.

Bu yazımızda başarılı girişimcilerin yetenekleri nelere bağlıdır, yetenekleri nelerdir ve yetenekleri sayesinde neleri başarabileceklerini ele alacağız. İşte başarılı girişimcilerin yetenekleri:

1-İşlerine Odaklıdırlar

adult, african american, african descent

İş ciddiyeti yüksek kişilerdir. Ciddiyetin yüksek olduğu yerde de girişimciyi işinden alıkoyacak bir şey göremezsiniz. Genellikle işe başlamadan önce günlük plan yaptıkları için iş için gerekli tüm hazırlıkları yaparlar. Bunu sadece kendisi için değil ekibine de aşılarlar ve ekibinin de aynı ciddiyette işlerine odaklanmasını sağlar. İşe odaklanmak işin planlanan sürede bitmesini ve istenilen başarıyı elde etmeyi de sağlayan etkenlerin başındadır. Ancak ofis ortamında plan dışı aksaklıklar da olmuyor değil. Örneğin kalemlerin, kağıtların bitmesi, fotokopi makinasının bozulması, yazıcının çalışmaması gibi teknik arızalar tam siz işe odaklanmışken beliriverir. Bu gibi aksaklıkları gidermek için de bunlara zaman ayırmanız gerekecek ve biten materyalleri tedarik etmeniz gerekecektir. Bunu yaparken de işe odaklanmanız aksayacak ve zaman kaybedeceksiniz. Ofisini Kamara’ya taşıyan girişimciler bu gibi olumsuzluklarla uğraşmak zorunda kalmaz! Çünkü tüm ofis ekipmanları Kamara tarafından sağlanır ve olası sorunlarda Kamara olaya müdahale ederek siz girişimcilerin işe odaklanmasını engellemez. Kamara’da size düşen sadece işinize odaklanmaktır.

2-Yaratıcı Düşünürler 

Girişimci dediğimiz kişiler hiç bir zaman sade düşünmezler. Hep daha fazlasını ve daha yaratıcısını düşünürler. Ellerindeki ürünü piyasaya daha iyi sunarak daha etkili bir şekilde elden çıkarırlar. Bu özellikleri sayesinde ürünleri insanlar tarafından daha ilgi çekici olmakla birlikte ürünlere olan talep de artar. Siz de ürününüzü daha iyi sunarak ilgi çekiciliğini artırabilir ve daha kısa sürede insanlara ulaştırabilirsiniz. Bu, olaylara ve fikirlere geniş çaplı bakmanın vermiş olduğu bir kazanım olarak nitelendirilebilir.

3-Kararlıdırlar

Ciddiyetin vermiş olduğu başka bir özellik ise kararlılıktır. Girişimciler küçük düşünmez ve hep büyük işler peşindedirler. Bu işlerin başarıya ulaşmaları için de her şeyi yaparlar. Çoğu zaman fedakarlık yaparak da bu kararlılıklarını gösterirler aslında.

4-Bağımsızdırlar

Woman Wears Black Kiss Print Crew-neck Shirts Sits

Girişimci, yönetici dediğimiz kişiler hiç bir yere veya kişiye bağlı değillerdir. He r şey kendilerinde biter. Elindeki projeyi bitirmek adına belirli bir zaman kısıtlaması veya bütçe kısıtlaması koymazlar kendilerine. Sadece kendileri için bir plan yaparlar ve o plan dahilinde çalışmalarını sürdürürler. Bağımsız olmalarının bir çok avantajını da yaşarlar tabi.

5-Bilginin Peşindedirler

Girişimcilik sektörü gün geçtikçe değişen, gelişen ve değerlenen bir sektördür. Dolayısıyla bilgiler hiç bir zaman eskimez ve yeni bilgilere de ihtiyaç doğar. Girişimciler de hep bu yeni bilgilerin ve yeni bilgilere sahip kişilerin peşindedir. Dolayısıyla girişimci sürekli iletişim halinde olan ve bilgiyi arayan bir kişidir. Peki bilgiyi kimlerden nasıl elde edecek? Şirket ortamında birlikte çalıştığınız kişilerden edilebilir kesinlikle. Ancak yeter mi? Eğer ki çevrenizde sizin gibi girişimciler yoksa ve konumunuzda tekseniz bu bilgilere ulaşmanız daha da zor olacaktır. Çünkü sizin gibi girişimcilerle sohbet ederek bilgilerinden ve tecrübelerinden faydalanmak size çokça katkı sağlayacaktır.

Bu ortamı, ofisinizi Kamara’ya taşıyarak, Kamara’da bulabilirsiniz. Nasıl mı? Kamara’da sizin gibi yüzlerce girişimci yer almaktadır. Bu kişilerle komşuluk yapacağınızı düşünürsek sınırsız sayıda bilgiden yararlanma fırsatı doğuyor size. Başkalarına gerek kalmadan Kamara girişimci arkadaşlarınız ile iş sohbetleri kurabilir onların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

6-Temsil Güçleri Vardır

Yönetici girişimcidir. Ekibini, şirketini temsil eder. Son kararı yine kendi verir. Tabi ki ekip arkadaşları ve diğer yönetici arkadaşları ile de istişare ederek.

7-Risk Alırlar

Girişimciler risk almaktan asla çekinmezler. Çoğu başarısını risk almaya borçlu olan girişimciler de çoktur. Riske daha pozitif bakarlar bu yüzden.

8-İlişki İnşa Ederler

Photo of Man and Woman Looking at Laptop

Bahsettiğimiz üzere girişimciler iletişim konusunda sürekli aktif olacaklardır. Çünkü yeni bilgilerin elde edilmesi için yeni insanlar tanımak ve onlarla iletişime geçmek zorundadır. Dolayısıyla sosyallik girişimcilerin olmazsa olmazıdır. Bu sayede işi için çok sayıda insanla tanışacak onlarla sohbetler kuracaktır. Bunu yine Kamara’da sağlamak mümkündür.

Kamara’da Girişiminizi Yürütmenin Sizin İçin Faydaları

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, derneklere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir kuruluştur. Bunların yanında gerektiğinde toplantı odalarını da hizmete açar.

Kamara’da sizi bir çok imkan bekleyecektir. Bunlar sırasıyla:

  • Rahat ofis ortamı
  • Profesyonel sekreterya
  • Tüm ofis ekipmanları
  • Temizlik hizmeti
  • Sınırsız çay ve kahve ikramı
  • Tüm faturalar kiranın içinde
  • Fiber hızlı internet
  • Sanal ofis seçmeniz halinde stopaj vergisi ödemezsiniz
  • Telesekreter
  • Ve sizin gibi yüzlerce girişimci ile arkadaş, komşu olma fırsatı

Görüldüğü üzere size ekstra düşen görev kalmıyor. Kamara’da çok uygun fiyatlara ofis kiralayarak işinize daha iyi odaklanabilir ve girişiminize devam edebilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi işinize odaklanmada sıkıntı yaşamayacak, iletişimi yüksek bir ortamda başarı basamaklarını hızlıca geçeceksiniz.

Daha iyi bir çalışma sonucu almak için bahsettiğimiz bu yeteneklere sahip olmanız gerekmektedir. Bu başarılı girişimcilerin yetenekleri de ancak bilgi, birikim ve tecrübelerinizle elde edeceğinizi unutmayınız. Bunları yanında sabırlı davranarak da istediğiniz sonuçları daha kısada alabilirsiniz.

Profesyonel çalışma şartları içinde olan Kamara’da, yetenekleriniz doğrultusunda işinize en iyi biçimde odaklanarak başarıya ulaşmanız dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir