fbpx

Başarılı Girişimciler İşten Sonra Neler Yapar?

Girişimcileri sadece işleriyle sınırlandırmak mümkün değildir. Özellikle de başarılı girişimciyseniz bu başarıyı bir şeylere borçlusunuz demektir. Başarılı girişimciler genellikle sosyal hayatı ile iş hayatını dengede tutan kişilerdir. Bir girişimcinin sadece işlerine odaklanıp kendisine zaman ayırmadığını düşündüğümüzde ortaya zaten başarı kavramı çıkmaz. Asıl olan çok çalışmak değil yerinde ve etkili çalışmaktır. Etkili çalışmak sonucunda başarıya ulaşırsınız ve başarılı girişimciler arasında da kendinize yer bulabilirsiniz.

Bu yazımızda başarılı girişimcilerin işten sonra hangi faaliyetlerle uğraştıklarına, en çok neler yaptıklarına maddeler halinde değineceğiz. Bakalım başarılı girişimciler bu başarıyı hangi faaliyetlere borçluymuşlar, öğrenelim.

1-Egzersiz Yaparlar

Woman With White Sunvisor Running

Aslında pek de yabancı gelmeyen bir söz dizisi. Çünkü egzersiz yapmayı çoğu kişi önerir. Peki bunu uygulayan kişi sayısı ne kadardır sizce?

Yapılan araştırmalara düzenli olarak egzersiz yapan bireyler hem özel hayatlarında hem de iş hayatlarında daha yaratıcı ve kendinden emin olmalarının yanı sıra güçlükleri yenme becerisine daha fazla sahip oluyor.

Şirket ortamında çalışan bir girişimci düşündüğümüzde günün çoğunu ofisinde masa başında oturarak çalışma şeklinde geçtiği söylenebilir. Böyle olunca da vücut spor konusunda çok aktif olmuyor. Sadece girişimciler değil iş dünyasındaki çoğu kişinin sporla uğraştığını görmüşüzdür. Bu kişiler işlerinden kalan zamanlarda düzenli egzersiz yaparak hem sosyal aktifliğini yerine getirirler hem de iş stresinden bir nebze olsun kurtulurlar. Böylece sosyal hayatla iş hayatını dengede tutarak bir yere odaklı kalmazlar ve sonunda başarılı girişimciler arasında yer alırlar.

2- Teknolojiye Ara Verirler

apple, coffee, computer

Teknolojinin elbette ki çok önemli yararları ve kazanımları var. Zaten hemen hemen her işletmede, şirkette bilgisayarsız, internetsiz oda yok. İşlerin gerçekleşmesi için ihtiyacımız olan ilk şey teknolojidir.

Ancak düşünüldüğünde gününü yarısından çoğunu teknoloji ile iç içe şekilde geçirildiğini görüyoruz. Bu, insanı dışarıdan soyutlayan birincil etkenlerden bir tanesidir. İşten sonra teknolojiye ara vermek, belki bir kaç saat ihtiyaç dışında kullanmamak çok önemlidir. Bu vakti arkadaşlar ile sohbet ederek veya başka yararlı işlerle meşgul olarak geçirilirse hem zihin dinlenmiş olur hem de dışarıdan soyutlanmamış oluruz.

3-Hayır Demeyi Bilirler

Her şeyi yapmak sizce başarıyı getirir mi? Kesinlikle getirmez. Odaklanmak kavramı size neyi çağrıştırıyor? Odaklanmak aslında gelen çoğu teklif veya ricaya “hayır” diyebilmektir. Hayır diyerek elimizdeki işi pür dikkat bir şekilde odaklanarak yapmak ve sonuçlandırmaktır. Her şeye evet demek zorunda kalırsanız elinizdeki işi de ertelemek zorunda kalacaksınız ve bu sizin planlarınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Başarılı girişimciler çoğu kez hayır demeyi bilirler ve işlerine odaklanırlar. Bu işe odaklanma sayesinde de başarıyı elde ederler.

4-Doğada Vakit Geçirirler

Trees in Park

Kapalı mekan kapalı mekan nereye kadar değil mi? Kapalı mekanlar (ofis, şirket) insanı bir yerden sonra sıkmaya başlar ve insanın açık havaya ihtiyaç duymasına sebep olur. İşten kalan zamanlarda girişimciler olarak doğada en basitinden yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Doğaya çıkıp doğanın havasını almak emin olun size çok iyi gelecektir.

5-Kurslara Giderek Kendilerine Yatırım Yaparlar

Öğrenmenin yaşı yok deyimi tam da burada geçerliğini ortaya koyuyor aslında. Kişi, özellikle girişimci, kendisini her zaman geliştirmek zorundadır. Bunun için de sürekli işi hakkında yeni şeyler öğrenme peşinde olmalıdırlar. Nitekim bunu yapan kişi sayısı da çok. İşten sonra gerek kurslara, seminerlere giderek iş hakkında yeni şeyler öğrenirler gerekse de internet üzerinden yeni kavramlara bakarak, videolar izleyerek veya hayattan örneklerle karşılaşarak yeni şeyler öğrenirler. Sürekli bir öğrenme çabası içerisinde bulunurlar. Bu da onları işlerine ne kadar düşkün ve saygılı olduğunu gösterir. Ki, bir süreden sonra başarılı girişimciler arasında kendilerine de yer bulurlar bu sayede.

6-Stres Yapmazlar ve Kendilerine İyi Bakarlar

design, desk, display

İşte başarı ve başarısızlık her zaman olabilecek şeylerdir. Özellikle başarısızlıktan kaynaklanan stresi sosyal hayata taşımamak oldukça önemlidir. Hatta bu stresi en aza indirgemek için insanlarla konuşarak, istişare ederek çözüm yolları da arayabilirler. İşten kaynaklı stresini özel hayatına fazlasıyla yansıtan girişimciler başarıyı hemen elde edemezler. Bundan dolayı girişimcilerin özel hayatında strese çok yer vermemeleri gerekir. Bunun yanında da kendilerine iyi bakarak hem fiziksel hem de psikolojik olarak her daim işlerine hazır olduklarını göstermelidirler. Aksi durumda belirttiğimiz gibi başarıya ulaşmak zaman alacaktır.

7-Kurdukları İlişkiler Gerçektir

Girişimci asla tek başına düşünülemez. Bir ekibi veya iş hakkında konuşup fikir aldığı gerçek arkadaşları, dostları vardır. Bunlar çok olmasa bile az olan kısmıyla iyi geçinerek sağlam ilişkiler kurarlar.

Ofis ortamında gerek kendi mesleğinden gerekse başka mesleklerden insanları olması arkadaşlık kurmak ve iş hakkında konuşmak için oldukça önemlidir. Genelde girişimciler kendi özel ofislerini kurarak bundan faydalanamazlar.

Kamara Ailesine Katılarak Yeni Arkadaşlar Edinebilirsiniz!

Ofisinizi Kamara ofislerine taşıyarak sizin gibi girişimci olan kişilerle arkadaşlık kurabilir, işleriniz hakkında sohbetler edebilirsiniz.

Kamara nedir, kime nasıl hizmet eder ona değinelim biraz.

Kamara, yedi farklı şubede, binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis imkanı sunan bir kuruluştur. Ofislerle de sınırlı kalmayıp müşterilerine ihtiyaç duyulduğunda toplantı salonlarını da hizmete sunar.

Kamara’da Hangi İmkanlardan Faydakanacaksınız?

Kamara’da Hangi İmkanlardan Faydalanacaksınız?

Kamara’yı seçerek bir çok imkandan faydalanacaksınız aslında. Bunlardan bir kaçı şöyledir:

  • Rahat ve ferah çalışma alanları,
  • Tüm ofis ekipmanları,
  • Resepsiyon hizmeti,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Temizlik,
  • Elektrik, su, telefon gibi faturaların hepsi kiranın içinde,
  • Fiber internet,
  • 7/24 güvenlik,
  • Sınırsız çay, kahve ikramı.

Binden fazla mutlu müşteriden, yani sizin gibi girişimci olup Kamara ofislerinden yararlanan kişilerden bahsettik. Siz de Kamara ailesine dahil olarak bu kişilerle arkadaşlık kurabilirsiniz.

İşten kalan zamanlarda veya molalarda Kamara’nın çay, kahve ikramları eşliğinde derin sohbetlere dalabilir işleriniz hakkında istişarelerde bulunabilirsiniz birbirinize karşı. Hem sağlam arkadaşlıklar kurarsınız hem de biraz olsun iş stresini hafifletirsiniz.

Görüldüğü üzere başarılı girişimciler iş süresince veya işten sonra çeşitli aktiviteler yaparak sosyal hayatları ile iş hayatları arasındaki dengeyi iyi ayarlarlar. Siz de başarılı girişimciler arasında bulunmak istiyorsanız bu aktiviteleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Kamara şubelerine uğramayı da unutmayın 🙂

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir