Girişimci olarak günde belki de onlarca kendi kendinize, içinizden kararlar veriyorsunuz. Bu kararların bir kısmını hayata geçirirken diğer kısımlarını erteleyebilme durumunda oluyorsunuz. Ki bu çok doğal bir şeydir. Amaçlananın doğru iş yapabilmek, başarıya ulaşabilmek adına doğru kararlar vermek olduğunu biliyoruz. Peki stratejileriniz bunu destekliyor mu? Vereceğiniz yanlış kararlardan ne kadar ders çıkarabilirsiniz? Belki de başarı yolunda olmanın göstergeleri arasında ilk bu gelir. Yani yanlış verilen bir karardan sonra ne kadar ders alabiliyorsunuz?

Yeni vereceğiniz kararlar sizde ister istemez bir stres ortamı da yaratabilir. Çünkü bu kararlar neticesinde işlerin dönüm noktasını da siz oluşturabilirsiniz.

Peki doğru kararlar verdiğinizi hangi anlarda, ne zamanlar anlayabileceksiniz? Yazımızda buna değinerek sizin başarı yolunda olmanın göstergeleri arasında hangileriyle karşılaştığınızı/karşılaşacağınızı ele alacağız.

İşte doğru yolda olduğunuzu anlayacağınız işaretler!

1-Doğru Sorular Sorduğunuzdan Eminseniz

?, ask, blackboard

Sizin için sonuç mu önemlidir yoksa sonuca giden yol mu? Karar analizi bu noktada etkilidir. Çünkü karar analizleri neye vardığınızdan çok nasıl vardığınız ile ilgilenir. Sizin doğru cevaplara ancak yanlış soruları cevaplandırırsanız ulaşamayabilirsiniz.

Bu aşamada kararlarınızdan emin olmalısınız. Emin olduğunuz sorulara emin cevaplar vermelisiniz. Ki istediğiniz cevaplara daha rahat ve erken ulaşabilmek buna bağlıdır.

2-Endişeli Davranıyorsanız 

Photo of a Woman Thinking

Çoğu zaman endişeli davranacak olmanız sizi korkutmasın. çünkü çıktığınız yolda bile belli riskler alarak çıkmışsınızdır. Dolayısıyla alacağınız kararlar kolay kararlar olmak zorunda da değildir. Bu yüzden zor kararlar da alabilir zor soruları da yanıtlamak zorunda kalabilirsiniz.

Bu yolda yapacağınız hatalar bu yüzden çok normaldir. Peki rahatsız olmak da normal midir bu kadar fazla? Çünkü kararlarınızda birden fazla düşünecek olup bir nevi tedbir de alıyorsunuz. Bu da sizin garantici bir yol izleyerek daha sağlam kararlar vermenizde etkili olacaktır. Büyük başarıların başlangıç noktası da budur aslında. Kararlarınızdan emin olmak ve arkasında durmaktır.

3-Farkında Olmak

Mantığa mı yoksa duygulara mı kapılarak kararlar verirsiniz? Bir çok bilim adamı rasyonalist kararlar almanın duygusal, iç güdüye hitap edecek şekilde alınan kararlara göre daha etkili olduğunu saptamıştır.

Doğrusu da budur aslında. Verdiğiniz karar içinizdeki duygulara değil de gerçekten beyninize ve kulağınıza mantıklı geliyorsa başarı yolundasınız demektir. Nitekim vereceğiniz mantıklı kararınızın da arkasında durarak.

4-En İyi Sonuçta Tatmin Olmak

Önünüze gelen her sonucu hemen kabul etmek mi yoksa risk alıp daha iyi sonucu beklemek mi? lk bahsettiğimiz olayı daha çok acemi, başarı yaşamamış girişimciler tercih ediyordur. Ancak tecrübeli ve başarıyı, daha çok başarıyı kovalayan kişiler kendileri, şirketleri için en iyi sonucu bekler.

İlk sonucu kabul etmek şirket için başarının aksine belki de başarısızlığı temsil eder. Bu, hemen değil de uzun vadede daha belli olabilir. Nitekim bu tür durumlarda istikrar da geç yakalanabilir. Yani kısaca ilk kabul edeceğiniz, iyi olmadığını bile bile kabul edeceğiniz sonuç sizi çok daha fazla başarısızlığa sürükleyebilir.

İyi bir girişimci sabretmeyi bilen, daima en iyinin peşine gitmeyi amaçlayan girişimcidir. Bu döngü, başarı yolunda olmanın göstergeleri arasında yer alan döngülerden biridir.

5-Moral Olarak Meydana Gelebilecek Alternatif Sonuçlardan da Memnun Olmak

adult, chill, computer

Vereceğiniz kararlar doğrultusunda elbette ki kendi çapınızda iyi sonuçlar bekleyeceksiniz. Ancak bu iyi sonuçların olmama ihtimali de en az olma ihtimali kadardır unutmayın. Bu noktada vereceğiniz kararların alternatiflerini de oluşturmaya çalışın. Çünkü tek bir noktaya bağlı kalır ev o istediğiniz sonuç olmazsa moral, motivasyon olarak dibi de görebilirsiniz. Bu olumsuzluğu yaşamamak adına alternatif çözümler üretmeye, alternatif fikirler oluşturmaya başlamalısınız. Alternatif kararlar doğrultusunda sizin için çıkacak alternatif sonuçlar da sizi tatmin etmeli, memnun etmelidir. Yani o olumsuzluğu üzerinizden atarak bu sonuçlar karşısında da moralli, motivasyonlu olmalısınız.

Olumlu olarak baktığınızda dibe çökmek yerine alternatif sonuçlarla da moralli olmak sizin istikrarınız açısından da önemli olacaktır.

6-Tabii ki En İyi Ofis Ortamlarında Çalışmak

Kaliteli fikirlerin olduğu, kaliteli sonuçların beklendiği girişimcilik sürecinde kaliteli ofislere de ihtiyaç duyulmaktadır. Genel anlamıyla kalite ölçüsüne ulaşmak adına tercihleriniz geleceğiniz hakkında etkili olacaktır. Neden mi? Seçeceğiniz, kiralayacağınız ofisler sizin çalışma koşullarınızı etkileyecek en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu unsuru yok saymak da en büyük yanlışlardan biridir şüphesiz.

Başarı yolunda olmanın göstergeleri arasında yer alan ofis seçimini Kamara tarafından gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çünkü Kamara, girişimcilerin isteyebileceği, şartların karşılanabileceği en ideal yerlerden biridir.

Kamara, müşterilerine, yani girişimcilere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis ofis hizmeti vererek onların şirket ortamları kurmalarına yardımcı olur. Bu kurumsallaşmayı sağlayan Kamara’da gerektiğinde toplantı salonlarını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kamara’da girişimlerinizi, çalışmalarınızı sürdürürken faydalanacağınız çokça imkan vardır. Bu imkanlar işlerinizi daha kolay yoldan yapmanıza yardımcı olmakla birlikte size oldukça zaman da kazandıracaktır. Bu da diğer girişimcilerle sohbet etmek, sosyalliği yakalamak için zemin hazırlar. Ki, girişimcinin belki de en çok ihtiyaç duyduğu şeydir sosyallik, zihin rahatlığı.

İşte Kamara’da yararlanacağınız o imkanlar;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Gerektiğinde toplantı salonlarını kullanabileceksiniz,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisler.

Bu imkanlar eşliğinde esnek bir çalışma ortamında bulunarak işlerinizi daha rahat sürdürebilirsiniz. Bundan dolayı diğer meşguliyetinizi alacak işlere zaman ayırmayacak, o zamanı işlerinize odaklanarak değerlendirme şansı bulacaksınız. Bu da size başarıyı getirecektir.

Gerek ekip halinde bulunun gereke de bireysel Kamara’nın tüm girişimcilere, tüm sektörlerden çalışanlara ofis hizmeti sunar. Bu da Kamara’nın çok yönlü olduğunu göstererek sizlerin orada rahat hissetmenizi sağlar. Bu da girişimci için ayrı bir motivasyon olmakla birlikte yeni girişimci arkadaşlar edinmesini de sağlar.

Bir çok farklı semtte Kamara şubelerini bulabilirsiniz. Kamara’yı bu şubelere giderek yakından görüp tanıyabilirsiniz. Kamara’daki diğer tüm detaylara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Başarı yolunda olmanın göstergeleri genel hatlarıyla bu şekildedir. Yani siz işinizde ne kadar doğru kararlıysanız, kararlarınızdan eminseniz ve her ihtimale karşı alternatif kararlar, çözüm yolları üretebiliyorsanız; ilk kararınıza aldanmayıp endişeli davranıyorsanız ve ofis seçimini de iyi yaptıysanız başarı çok da uzak değildir.

Tekrar belirtmek gerekirse buradaki endişe, korku veya yapamama endişesinden daha çok kararlarınızı, işinizi garantiye alma yöntemidir.