Başarı… Binlerce hatta milyonlarca insanın ulaşmak istediği bir kavram. Bunun için bir çok plan kurmuş da olabilirsiniz, çeşitli başarı hikayeleri de okumuş olabilirsiniz. Gereken fedakarlığı göstermek ve çok çalışmanın sonunda başarı kaçınılmaz olacaktır.

Kriterler herkese göre farklıdır. Bir öğrenci için sınavdan geçmek sayılırken, bir girişimci için çok para kazanmak olabilir. Yani baktığımızda başarı göreceli bir kavramdır, net bir tanımı yoktur. Ancak şöyle bir gerçek var ki sınırları ne olursa olsun, başarıyı kovalayacak kişi kim olursa olsun başarıya giden yolda harcanacak efor, gerçekleştirilecek adımlar ve irade yönetimi herkesçe aynıdır.

Başarıyı, başarmayı herkes isteyebilir, önemli olan işe başlayıp başarıyı kovalamaktır. Bunun için de insan bir yerlerden destek, güç almayı yeğler. Örnek olarak yazımızın ilk cümlelerinde de belirttiğimiz gibi başarı hikayeleri.. Başarıya ulaşmak, işini tamamlamak ve olumlu sonuçlar almak adına motive olmaya olmaya ihtiyacı vardır insanın.

Yüzlerce feyzalınacak hikaye mevcuttur günümüzde, hatta binlerce. Bilim adamlarından edebiyatçılara, girişimcilerden profesör doktorlara kadar çok kişinin başarı hikayeleri biyografileri ile bütünleşerek karşımıza çıkmış ve bizi etkilemiştir.

Bu yazımızda da Asya’nın en zengin adamı Li Ka-shing’in başarı sözlerinden bahsedeceğiz. Eminiz ki bu sözler sizin motivasyonunuzu daha yukarıya çekebilecek güçtedir.

Mütevazı koşullarda babasız bir ergen olmaktan dünyanın en zengin patronlarından ve en cömert filantropistlerinden birine yükselen, Li Ka-shing  Asya’daki birçok kişi için dünyada başarılı olmanın bir modelini temsil ediyor.

Başarı Hikayesi

Başarı için 8 Öneri

İşte  Li Ka-shing’in başarıyı hedefleyenler, başarıya ulaşmak isteyenler için 8 önerisi:

1- Bir lider olarak, insanın geleceğe hazırlanmaya diğerlerinden daha çok vakit ayırması gerekir.

2-Pazar iyi olduğunda gereğinden çok iyimser olmadığım gibi pazar kötüye gittiğinde de gereğinden çok kötümser olmuyorum.

3- Sizin ve şirketinizin sahip olduğu iyi ün bilanço tablosuna yansımayan paha biçilemez bir kazançtır.

4-Ne kadar kuvvetli veya yetenekli olduğunuz önemli değil; eğer büyük bir kalbiniz yoksa, başarılı olmazsınız.

5- Saygıdeğer bir yönetici olmak için, tavır ve beceri eşit derecede önemli içeriklerdir. Bir lider, diğerlerine ilham verir. Bir patron altındakileri baskılar ve onlara kendilerini küçük hissettirir.

6- Başarı için beynelmilel bir formül bulmak zor olsa da, başarısızlığa karşı dikkat işaretleri her yerdedir. Başarısızlığı minimuma indirmeye yarayan bir yapı oluşturmak başarıya giden bir kısa yol sağlar.

7-İyi yöneticilerin yetenek için keskin gözleri olmalıdır. Kendilerinden daha zeki insanları seçmekle kalmazlar, ünleri kendilerinden önce gelen kurumsal süper starlardan da kaçınırlar.

8-İyi yönetim sanatı değişimi kabul etmekte ve yeni ile geleneksel düşünmeyi harmanlayabilme yeteneğinde yatar.

 

Başarı için özellikle öz veriye, yetenek ve beceriye değindiğini görüyoruz. Bu 8 önemli öneri ile gerek genç girişimcilerin, gerekse farklı sektörlerden başarıya ulaşmak isteyen binlerce hatta milyonlarca insanın motivasyonu tazelenecektir.

 

Kendi hikayenize Kamara’da başlamak için tıklayın.