Girişimcilik üst düzey sorumluluk ve belli noktalarda cesaret isteyen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde belli başlı korkularınız olabilir. Peki nedir bu aşılması gereken korkular? Bu korkuları ve bunları aşmak için yöntemleri yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

  • Değişim korkusu,
  • Başarısızlık korkusu,
  • Bilgi eksikliği korkusu,
  • İş yönetiminden korkma,
  • Şirket kurma korkusu

Girişimciliğe başlarken çoğu insanın aklında belli başlı soru işaretleri yer alır. Bu doğal karşılanabilir bir durum olmakla birlikte sürekli devam etmesi halinde belli başlı tehlikelere de yol açabilir. Bu gibi tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için bu soru işaretlerinin gitmesi gerekir. Peki bunlardan nasıl kurtulunur? Aşılması gereken korkular nelerdir? Girişimcilikte her zaman şüpheci yaklaşmak size neler kaybettirir?

Bu gibi soru işaretlerinin oluşmasındaki en temel etken cesaret kavramının açık bir şekilde ortaya konulmamasından kaynaklanmaktadır. Girişimcilikte en önemli kavramlardan biri olan cesaret kavramını çalıştığınız süreçte her zaman ortaya koymalısınız. Nitekim bazı vereceğiniz kararlarda risk almaya cesaret edemezseniz istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Bunun yanı sıra iyi bir girişimci profili çizmek adına cesaret ve risk almanın önemini de bilmeli buna göre hareket etmelisiniz.

Peki girişimcilikte, öncesinde veya sonrasında en çok hangi konularda çekinceler olabiliyor? En temel aşılması gereken korkular nelerdir? Hangi korkuları aşarsanız ileriye gitmeniz daha da kolaylaşacak? İşte nedenleriyle birlikte bu korkular:

Değişim Korkusu

Eğer girişimciliğe başladıysanız hayatınızdaki değişimlere de hazırlıklı olmalısınız. Nitekim girişimcilik sürecinizde sosyal hayatınızdan feragat edip tamamen işlerinize odaklanmanız gerekecektir. Dolayısıyla varınız yoğunuz işiniz olacaktır. Çünkü özel sektörde, girişimcilik sektöründe ayakta kalmanın en etkin yolu çok çalışmaktan geçmektedir. Çok çalışarak bir yerlere gelmenin bilincinde olup değişimleri de kontrol etmenizde fayda vardır. Hayatınızda değişimlerin olacağı sizi korkutmamalı. Gerek iş için farklı lokasyonlara çıkabilir gerekse de çok farklı kişilerle çalışarak hayatınızda yeni insanlarla da çalışabilirsiniz. Bunlar iş hayatında olabilecek şeylerdir. Bunlara karı herhangi bir çekinmeniz olmamalı ve kendinizi buna olabildiğince adapte etmelisiniz. Diğer türlü işinizden verim almanız kolay olmayacaktır.

Başarısızlık Korkusu

Girişimciliğe başlarken ortaya bir miktar sermaye koyulur. Bu sermaye iş gücüne, potansiyeline ve kişiye göre değişebilir tabi. Ancak bu sermayeyi ortaya koyarken akıllarda şu soru da oluşmaktadır: “Acaba bu parayı çıkarabilecek miyim?” Bu aslında başarısızlık korkusudur. İşinizde başarılı olabileceğinize kendinizi inandırdığınız zaman her tür engeli aşabilirsiniz. Diğer türlü aklınızı kemiren ve sizi psikolojik olarak başarısızlığa iten bir çok soru işaretleriyle yaşarsınız. Onlarca girişimden ilk karşılaştığı başarısızlık sonucunda vazgeçildiği bir ortamda siz başarısızlıklarınıza karşı direnç göstererek dersler almalısınız. Başarılı girişim ve girişimciler de bir çok başarısızlık ile karşılaşıp yılmamışlardır. Başarısızlıkların sizi moral olarak çöküntüye uğratmasına izin vermemeli aksine sizi güçlendirmesini sağlamalısınız.

Bilgi Eksikliği Korkusu

Bilgi Eksikliği Korkusu

Bilgi Eksikliği Korkusu

İşe başladım ancak benim bu iş hakkında yeteri kadar bilgim yok diyebilirsiniz. Bu da normal karşılanabilecek bir durumdur ilk etapta. Ancak unutulmaması gereken bir konu vardır ki öğrenme süreci hayatınız boyunca her zaman devam etmektedir. Yani işi bilmiyorum diye işe başlamaktan korkmamalısınz. Bu noktada işi bilenlerin tecrübelerinden faydalanabilir gerekli araştırmalar sonucunda mesleğinizde daha yeterli bilgileri elde edebilirsiniz. Günümüzde bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğunun da farkına vararak kendinizi sürekli geliştirmeyi ve öğrenmeye açık olma yolunda ilerletmeyi amaç haline getirmelisiniz.

İş Yönetiminden Korkma

Siz bir girişimci olarak gerek şirketinizi gerekse de ekibinizi yönetme sorumluluğuna gireceksiniz. İşinizi yönetmek kolay olmamakla birlikte biraz da bilgi, birikim isteyen bir olaydır. Kendinizi bu noktada da yetersiz görebilirsiniz ancak bu durum sizi daha da çok motive etmeli. Çünkü sizin ağzınızdan çıkacak karara göre olaylar şekillenebilecek olup yine sizin kararınız ile bir çok işlem yapılacaktır. Bu gücü kendinizde hissettiğiniz zaman işinize olan bağlılığınız emin olun artacaktır. Yönetici olmak büyük sorumluluk isteyen bir görevdir. Ancak ekibinze karşı iyi bir davranış sergileyip müşterilerinizi de iyi derecede koordine ettiğiniz sürece işinizde çok başarılı olacağınız da aşikar.

Şirket Kurma Korkusu

Şirket Kurma Korkusu

Şirket kurmak kolay bir iş değildir elbette. Büyük sermayeler isteyen ve aynı zamanda iyi bir kararlılık ve güven de isteyen bu süreçte kendinizi her zaman zinde tutmalısınız. Ancak ilk etapta bir girişimci olarak yavaş yavaş da ilerleyebilirsiniz. Eğer ekibiniz yoksa ve tek iseniz ilk etapta sanal ofisle başlamanız ekonomik olarak daha avantajlı konuma getirecektir sizi. Hem daha az maliyetli hem de iyi hizmetler elde edeceğiniz sanal ofis lokasyonlarında da prestijli bir görüntü dışarıya sunabileceksiniz. Bu noktada Kamara sanal ofislerini tercih etmeniz size çok daha yararlı olacaktır. Nitekim Kamara sanal ofislerinde hem çok daha uygun fiyatlara ofis sahibi olabilecek hem de çeşitli imkanlardan kolaylıkla yararlanabileceksiniz.

İşlerinizi bir düzene soktuktan sonra daha çok kazanmanız halinde ve ekibinizi de kurduğunuz taktirde Kamara hazır ofislere geçme fırsatına da sahipsiniz. Ofislerin yanı sıra toplantı salonlarından da istediğiniz gibi faydalanabileceğiniz Kamara’da iş anlamında sosyal çevreniz de artacaktır.

Girişimcilikte, özellikle de girişimciliğe başlamadan önce, aklınızda bir kaç soru işaretinin olması ve belli başlı şeylerden korkuyor olmanız doğaldır. Ancak bu soru işaretleri ve korkuların size girişimciliğe başlamanız noktasında engel olmamalıdır. Korkularınızı ancak üzerine gitmeniz sonucunda yenebileceğinizi de bilerek hareket etmeli ve cesaret göstererek olumlu kararlar vermelisiniz.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri