Yeni Türk Ticaret Kanunu özellikle anonim şirketlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Şartların uygun olması halinde limited şirket olarak faaliyet gösteren ticari kuruluşların anonim şirkete çevrilmesi pek çok açıdan büyük fayda getirecektir. Türkiye’de yer alan ticari kurumların %85’e yakınının limited şirket olması son derece önemli bir bilgi olarak karşımıza çıkmaktadır. Anonim Şirket ve onlara tanınan avantajlar arasında en dikkat çekici olanları;

·         Anonim Şirketlerin bir kişiy ile de kurulabilmesi,
·         Şirkete dışarıdan yönetim kurulu üyesi alınabilmesi,
·         Şirket işlemlerinin halka açılabilmesi,
·         Organizasyon ve kurumsal kimliğe kavuşma açısından sağlanan yeni olanaklardır.

 

Limited şirketini anonim şirkete çevirmek isteyenler için de pek çok kolaylık sunulmuştur. Devir işlemlerinin noterden yapılma zorunluluğu olmaması ve damga vergisi veya harca tabi tutulmaması, en önemli devir kuralları arasında yer almaktadır. Özellikle vergi yasalarında karşımıza çıkan avantajlı uygulamalar sayesinde şirket değişikliklerinin kısa süre içinde hayata geçirilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

İmaj Açısından Avantajları Nelerdir? 

Günümüzde imaj yönetimi pek çok farklı açıdan değerlendirilmektedir. Kişilerin imajı olduğu kadar kurumsal imaj da ticari faaliyetlerde beklenen hedeflerin gerçekleştirilmesi açısından son derece önemlidir. Kurumsal alanda ilk izlenim büyük önem taşır. İlk izlenimin yeni bir tekrarının olmaması her kararın büyük bir titizlik içinde verilmesini zorunlu hale getirmektedir. Sağlam bir altyapı kurarak müşterilerinin karşısına çıkan firmalar her zaman avantaj sağlayacak ve rakiplerinden öne geçecektir. Şirket adı ve kimliği kurumsal mesaj açısından büyük önem taşıyan bir ayrıntıdır. Yeni Ticaret Kanunu’nda yer alan düzenlemeler, limited şirket sahiplerini anonim şirkete dönüştürmeye teşvik etmektedir.

 

  •         Şirketinizin daha kurumsal,
  •         Daha organize,
  •         Dışarıya karşı yüksek itibara sahip ve
  •         Prestijli olmasını istiyorsanız siz de bir anonim şirket kurabilir ve faaliyetlerinize anonim şirketi olarak devam edebilirsiniz.

    Şirketin isminden logosuna, kullanılan renklerden verdiği hizmete kadar her konu şirket imajı üzerinde etki göstermektedir. Kurumsal olarak güçlü bir şirketin ismi ve sağladığı yararın yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine olan katkısı da imaj üzerinde etkili bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirket içi kârın, vergi borçlarının veya kuruluş amacının müşteriler arasında değer taşıyan bir kavram olduğu bilinmektedir. Günümüzde teknolojinin sağladığı imkanlar, konuyla alakalı herkesin çalıştığı firma hakkında küçük bir araştırma yaparak önemli bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilmesini imkân tanımaktadır. Müşteriler hemen hemen aynı hizmeti aynı maliyetlerle sunan şirketler arasında karar verirken bu tür detayları da dikkate alarak karar vermektedir.


A.Ş’de Şirket Ortakları Sorumlulukları Nelerdir? 

Yeni Türk Ticaret Kanunu, anonim şirket ortaklarının sorumluluklarında da bir takım iyileştirmeler yapmıştır. Bu aşamada şirket ortakları şirkete girerken taahhüt ettikleri sermaye payını ödemeleri halinde şirket borçlarından sorumlu tutulmamaktadır. Şahıs ve limited şirketlere oranla özellikle iflas durumunda daha fazla koruma öngören anonim şirket şartları, günümüz zor ticari hayatı içerisinde ciddi bir önem arz etmektedir. Markanızı geleceğe hazırlıyorsanız ve özellikle yeni iş seçeneklerini yakından takip ediyorsanız anonim şirket kurarak planlarınızı daha rahat bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Uzun vadede gerçekleşebilecek şirket satışı veya yabancı ortak alımlarında ilave vergilerden muaf olabilirsiniz. İşleriniz ters gider ve şirketinizi kapatmanız gerekirse de anonim şirket kapatma işlemleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Hemen bizimle iletişime geçin!