Okuduğu bölüm dışında veya çalışmış olduğu sektörün dışında iş yapmak isteyen insanlar bu yola neden başvururlar sizce? Bu soruya farklı farklı cevaplar verilebilir elbette. Belki işinden soğuma, pişman olmak gibi bir durum belki de farklı sektörlere yönelerek ek iş yapma düşüncesi de doğabilir girişimcilere veya öğrencilere, girişimci adaylara. Ancak bu geçiş döneminin kolay olmadığını, olmayacağını da vurgulamak gerek. Çünkü üzerinde emek verdiğiniz, uğraştığınız ve büyük bir bilgi birikimine sahip olduğunuz  işi bırakıp belki de henüz bir tecrübe ve bilgi sahibi olmadığınız işe başlayacak olmanız sizi bir boşluğa da itebilir. Alan dışı bir işe başlama kararı üzerinde düşünülmesi gereken kararlardan biridir.

Bu boşlukta alacağınız kararlar, kuracağınız planlar ve uygulayacağınız stratejiler büyük önem taşımaktadır. Nitekim karar verme aşamasında belli ki risk de alıyorsunuz ve bunun sonuçlarına da hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Yazımızda bu kararlı alan girişimcilerin veya öğrencilerin neler yapması ve hangi yolları izlemesi gerektiğine değineceğiz. Siz de bu yollarla bu kararınız üzerine çalışmalarınızı kolaylaştırabilirsiniz.

1-İş Tecrübesi Edinin

Man in Brown Long-sleeved Button-up Shirt Standing While Using Gray Laptop Computer on Brown Wooden Table Beside Woman in Gray Long-sleeved Shirt Sitting

Hangi sektörde olursanız olun veya hangi sektöre adım atacaksanız atın mutlaka bir önceki işinizde tecrübe edinmeli, yönetmeyi bilmelisiniz. Bu sizin diğer işlerde gerek ekibi gerek planlamayı gerekse de işleri daha kolay yönetip idare etmenizi sağlayacaktır. Peki öğrenciler nasıl tecrübe kazanacak? Bölümlerine uygun yerlerde staj yaparak, ortamı görerek tecrübeler kazanabilir. Bu sayede işi öğrenerek ve ortamı görerek ilk iş hayatında daha rahat edebilir.

2-Yeteneklerinize Odaklanın

Kendi alanınızda, çalıştığınız işte tecrübeyle birlikte yetenekleriniz de vardır mutlaka. Severek yaptığınız işte bu yeteneklerinize odaklanmalı ve artırmaya da çalışmalısınız. Bu geçiş döneminde farklı maceralara atılmak, kendi yeteneklerinizi bir tarafa bırakmak hata da olabilir. Kariyerde pişmanlık yaşamamak adına aldığınız kararlar neticesinde yeteneklerinize de güvenmelisiniz.

3-Araştırın ve Okuyun

accounting, administration, books

Kararınızda haklı çıkmak ve olumlu sonuçlar almak istiyorsanız ikinci bir işe başlamadan önce o iş hakkında büyük bir araştırma yapmalı ve deneyimlerini elde etmelisiniz. Yapmak istediğiniz işin daha tecrübelileri ve okulunu bitirenleri ile aynı düzeyde olmak adına çokça okumanız gerektiğini unutmamalısınız.

4-Girişimciliği Düşünün

Fikirlerinizi ön plana atmak, hayata geçirmek adına kendinize sınır koymayın. Geçmişten gelen ve halen daha günümüzde devam eden büyük girişim başarıları mevcuttur. Bu başarı hikayelerini de okuyarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Girişimcilik sayesinde kendi düşündüğünüz fikri hayata geçirip istediğiniz, sevdiğiniz işi yapma şansına da sahipsiniz.

5- Yapmak İstediğiniz İşlerle İlgilenen Kişilerle Tanışın, Sohbet Edin

Sektörde ne kadar insan tanırsanız, ne kadar iletişiminizi genişletip yeni ve değerli bilgiler öğrenirseniz bilgi birikiminiz aynı doğrultuda artar ve deneyim de kazanırsınız. En önemlisi kendinizi ifade etmeniz konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Yeni kişilerden alacağınız bilgiler, tavsiyeler sizin kariyerinizde önemli bir etken olacaktır. Bu noktada Kamara ofislerinde yüzlerce girişimciden, alanınızdan kişilerden faydalanabilir onlarla iletişime geçip sohbetler kurabilirsiniz! Alan dışı meslek seçecekler için de yeni insanlar yeni bilgiler çok değerli olacaktır.

Ofis Tercihiniz de Önemli!

Ayrılacağınız iş olsun,  yeni gireceğiniz iş olsun ofis seçimi her işte, her sektörde önemli yer taşır. Girişimci için ofisler ikinci ev gibidir. Çünkü zamanın çok büyük bir zamanını geçirdikleri yerdir.

Ofisinizin konumu, size iyi hizmet etmesi ve işlerinizi kolaylaştırması da önemlidir tabi. Bu noktada Kamara ofislerini tercih etmeniz sizin avantajınıza olacaktır. Neden mi?

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir kuruluştur. Ayrıca girişimcilere gerektiğinde toplantı salonlarını da açan Kamara’da bir çok imkandan da faydalanabilirsiniz.

İşte Kamara’da yararlanacağınız imkanlar;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisleri

Tüm bu imkanlar eşliğinde alan dışı sektöre yönelecek olmanızı da düşündüğümüzde en azından ofis arama, ofisi kurma gibi streslerden kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca profesyonel bir çalışma alanına da sahip olarak prestij kazanacak ve müşterilerinizin arttığını da göreceksiniz.

Zaman ve maddi olarak da kaybınızın olmayacağı Kamara ofislerinde başarıya ulaşmak çok da zor olmayacaktır.

Alan dışı işlere yoğunlaştığınızda bir çok sıkıntıyla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bu sıkıntıları en aza indirgemek ve ilerisini daha iyi planlamak adına bahsettiğimiz bu adımları iş hayatınızda uygulamalı ve istikrarı da yakalamalısınız.