Açık ofis alanları hakkında pek çok şehir efsanesi var, özellikle düzen, ve verimliliğe etkisi konusunda doğru bilinen yanlışlar oldukça fazla, bunları inceleyelim;

1. AÇIK OFİS GİZLİLİK KONUSUNDA KÖTÜDÜR

Açık ofislerle ilgili en çok şikayet edilen konulardan biri gürültüdür. Gerçekte ise araştırmalar düşük düzeydeki gürültünün kişi için en ideal çalışma ortamı olduğunu gösteriyor. Özellikle düşük düzeyli çevre gürültüsü yaratıcılığı arttırıyor. Tam sessizlik kişinin çalışmasını zorlaştırabiliyor. Gizlilik konusunda ise bu sorun ofis sağlayıcısıyla görüşerek kolayca çözülebilir. Ofis sağlayıcınız size ya da birlikte çalıştığınız ekibe güvenli bir çalışma ortamı sağlayacaktır.

2. AÇIK OFİS DAHA VERİMLİDİR

Yanlış. Verimlilik ekibinizi doğru biçimde yönlendirerek ve iletişim kurarak sağlanır. Örneğin oturma düzeninde yapacağınız doğru değişiklikler verimliliğinizi önemli ölçüde arttıracaktır.

3. AÇIK OFİS YERDEN TASARRUF EDERLER

Açık ofisler yerden tasarruf etme amacı gütmezler. Açık ofisler birlikte çalışmak isteyenler için ideal tasarımlar sunar. Özellikle bir proje geliştiren ekibin bir arada olması oldukça faydalıdır. Açık ofis sunan firmalar, çalışmayı en yaratıcı ve en kaliteli biçime getirmeyi hedefledikleri için çalışma alanlarını da buna göre tasarlarlar.

4. AÇIK OFİS ÇEKİNGEN ÇALIŞANLAR İÇİN KÖTÜDÜR

Açık ofis çalışma sistemi çekingen insanlar için dezavantaj yaratabilir diye düşünülebilir fakat açık ofis çekingen insanların dışa açılmasına teşvik eder. Bu sistemde birçok kişiyle tanışabilir, görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

5. AÇIK OFİSLERDE ÇALIŞMA SIKÇA BÖLÜNÜR

Eğer çalışırken çok çok odaklanması gereken biri değilseniz böyle bir durum söz konusu değildir. Sizin çalışma biçiminiz zaten size soru sormak isteyen kişiye fikir verir. Eğer gerçekten çok yoğunsanız çalışma arkadaşlarınız zaten size soru sormaktan kaçınacaktır.