Türkiye’de istatistiklere göre 1 milyon 815 bin işletme bulunuyor. İşletme kurma ve işyeri açma aşamalarında ise Türkiye’de ilk sıraları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler alıyor. Bunların ardından Antalya ve Bursa gibi diğer büyük şehirler geliyor.

Benzersiz bir iş fikrine sahip olmak çok zor görülse de büyümek, finansal bağımsızlığa ulaşmak ve geleceğe yatırım için gereklidir. Benzersiz iş fikri illa hiç olmayan işler değildir, mevcut olan iş yerlerinin iş modelini değiştirmek de benzersiz iş fikrine girer. Bu yöntem sizi bir çok işletmeden rahatlıkla ayırt edecektir. Her işletme başarıyı kısa sürede elde edemiyor ve çoğu işletme daha açılır açılmaz çeşitli nedenlerle kapanıyor. Burada önemli olan iş kurmadan önce işletmenizin kurulum aşamalarında bir çok detayı iyi incelemeniz, planlarınızı çok iyi yapmanız ve işi sağlam temeller üzerine kurmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda bir işe başarılı bir şekilde başlamak için gereken 10 adımdan bahsedeceğiz. Bu adımları atarak başarılı bir işletme oluşturmaya ve daha sağlam planlar kurmaya başlayabilirsiniz.

1. Adım: Araştırmalarınızı Yapın

İlk adım olarak araştırmadan başlayabilirsiniz. Daha ileri gitmeden önce iş fikrinizi doğrulama süreci boyunca denetlemeniz gerekecek. Fikrinizin başarılı olma ihtimali var mı? İşletmenin başarılı olabilmesi için bir sorunu çözmesi, bir ihtiyacı yerine getirmesi veya pazarın istediği bir şeyi sunması gerekir. Araştırmalarınız içinde bulunduğunuz konumu, rakip firmaları, rekabet ortamlarını ve ticareti baz almalısınız. Öncelikli hedefiniz kafanızda cevabını aradığınız soruları gerçekleriyle cevaplandırmak olmalıdır.

2. Adım: Bir Plan Yapın

Araştırmalarınızı yaptınız ve ne iş yapacağınız konusunda gerçekçi kararlara ulaştınız. Şimdi ise 2. adım olan planlama kısmını iyi yapmanız gerekiyor. Bir iş planı, iş yerinizi kuruluş aşamasından başlayarak, işin büyümesine kadar fikrinize yön verecek bir plandır ve tüm yeni işletmeler için bir zorunluluktur. Çünkü plansız çıkılan bir işte bütün sorunlar art arda gelecektir. Planlarınızı uzun vadeli yapmanız, geleceği kestirerek bir şeyleri tahmin etmeniz daha iyi olacaktır.

3. Adım: Finansınızı Planlayın

Bir girişimcinin elinde mutlaka başlangıç için sermaye olmalıdır. Bu, kuracağınız işletmenin kalitesine, büyüklüğüne veya yapacağı işe göre değişiklik gösterebilir. Ancak bunu iyi planlamanız gerekmektedir. Yeterli olmayan bir sermaye ile işe başlamak çok büyük bir risktir. İşletmeniz için gelir gider planı yapmalısınız, nereye ne kadar ödeme yaptığınızı bilmeli ve sermayenizi buna göre hazır tutmalısınız. İlk etapta planladığınız bütün bu rakamlar, ihtiyacınız olan ilk ve gerekli yatırımdır. İşletmelerinizi finanse edebileceğiniz çeşitli yollar olsa da en sağlamı kendi öz sermayenizle işe başlamaktır.

4. Adım: Bir İş Yapısı Seçin

İşletmeleriniz tek mülkiyet, ortaklık veya limited şirket olabilir. Başlangıçtaki bir iş yapısını seçebilir ve daha sonra işletmeniz büyüdükçe ve değiştikçe yapınızı yeniden değerlendirip değiştirebilirsiniz.

5. Adım: Ekibinizi Hazır Duruma Getirin

İşletmenizde her iş için farklı görev alanları olacaktır. Bunun için kendi şirketiniz için bir ekip oluşturun ve görev dağılımını iyi yapın. Fakat sadece bununla yetinmeyin, ekibinize şirketinizin vizyonundan, misyonundan ve hedeflerinden bahsedin ve en az kendiniz kadar bilinçlendirin. Ekibiniz ne kadar sağlam olursa iş hayatınız da o kadar başarılı olur.

6. Adım: İşletmenizi Teşvik Edin

İşletmeniz hazır olduğunda müşterileri kazanmaya başlamanız gerekir. Ardından satışlarınıza hız kazandırmak isteyeceksiniz. Başarının bir anda gelmeyeceğine dikkat edin. Ancak, oluşturduğunuz planı işinizde sürekli olarak çalıştırmak için kullanın. Sürekli ekibinizle iletişim halinde olmaya çalışın ve onları da motive edin. Böylece başarıya ulaşmanız çok vakit almayacaktır.

 

Aslında adımlar daha da fazla artırılabilir ancak bir işyeri açma ve kurmanın temel adımları bunlardan oluşmaktadır. Plan, ekip, sermaye ve motive işyeri açmak için gerekli adımlardır. Başarıyı yakaladıktan sonraki adımları geliştirmeniz işletme sahibine yani size kalmıştır.