Sizce başarılı bir girişimci hangi yöntemleri izlemeli? Başarılı olmak için nelerin ön plana çıkması gerekir? Ya da girişimcilik sektöründe kalıcı olmak ve sürekliliği yakalamak nelere bağlıdır? Başarılı girişimci demek iyi planlanmış bir işi istikrarlı biçimde yönetmektir. Siz de kendinizi başarılı bir girişimci gibi betimlemek belli başlı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu yöntemleri ele aldığımız yazımızın içerisinde yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

 • Güveninizi bir zırh gibi kullanın,
 • Kendi alanınızda güncel kalın,
 • Pozitif olmak sizi ayrıcalıklı kılacaktır,
 • Karar verme beceriniz süper gücünüz olsun,
 • Hatalarınızın sizi engellemesine izin vermeyin,
 • Hedeflerinizi tek bir yere odaklamamalısınız,
 • Hesaplanmış riskler alın,
 • İlgili yazılar

Günümüzde girişimciliği düşünen bireylerin girişimcilik sektörüne çıkmaları için belirli reaksiyonları göstermesi gerekmektedir. Bundan ötürü girişimci olmak için belli kural dizisi vardır. Bunlar öz güven, cesaret, risk olarak sıralanabilir. Bunların bir araya gelmesiyle ortaya bir fikir ve bu fikri destekleyen uygulamalar çıkar. Bu uygulamalar neticesinde kişi kendini hedeflerine ulaşmayı ve başarılı olmaya endeksler. Peki başarılı bir girişimci profili çizmeniz nelere bağlıdır? Hangi yöntemler uygulanarak başarılı bir girişimci olabilirsiniz? Ya da henüz fikrinizi uygulamanın başındayken bile kendinizi nasıl başarılı bir girişimci gibi motive edebilirsiniz?

Başarılı girişimci olmanın temel şartlarından biri kuşkusuz yapılan işi bilmek, farkında olmak ve bu iş için gerekli şartları sağlamaktır. Bu şartlardan kastımız sorumlulukların bilinmesi, iş planı oluşturulması ve varsa ekibin iyi yönetilmesidir. Bu düzeni iyi derecede oluşturan ve yürüten bir yöneticiyseniz başarılı bir girişimci olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

Peki bunlar yeterli mi? Başarılı bir girişimci olmanızı düşündürecek dersler şunlardır:

Güveninizi Bir Zırh Gibi Kullanın

Güveninizi Bir Zırh Gibi Kullanın

Bahsettiğimiz üzere girişimciliğe başlamanın soyut anlamdaki şartlarından biri de kendine güvendir. Kendine güvenen ve inanan kişilerin girişimcilik süreçlerinde daha başarılı olduğu görülmüştür. Siz de girişimciliğinizi en etkin biçimde sürdürmek ve başarıyla yönetmek için kendinize olan güveninizi kaybetmeden işlerinize odaklanmalısınız. Ancak şu da var ki kendinize çok fazla güvenmenin zararları da olabilir. Bilinçsizce atılan adımların en büyük sebeplerinden biri de budur. Elinizdeki imkanlar ve yapabileceğiniz potansiyel işler doğrultusunda kendinize güvenmeniz sağlıklı olacaktır. Güveniniz sizi zırh gibi kaplamalı ve dışarıdan karşılaşabileceğiniz olası problemlere karşı korumalıdır.

Kendi Alanınızda Güncel Kalın

Şirket mantığı bir çok departmanın birleşerek ortak bir hedefe doğru yürümesini destekler. Bir çok departmana örnek olarak muhasebe, finans, yazılım, bilişim gibi departmanlar örnek verilebilir. Her ne kadar farklı departmanları yönetecek olsanız da kendi alanınızda güncel kalıp o alanla ilgili işleri artırmanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü bildiğinizden şaşmamak bildiğinizi geri plana atmamak gerekir. Bu doğrultuda kendinizi sürekli olarak alanınızla alakalı geliştirmeli ve hayatın içinden de eğitiminize devam etmelisiniz. Bu doğrultuda daha keskin sonuçlara ulaşmanız ile birlikte daha başarılı bir profil ortaya koymuş olursunuz.

Pozitif Olmak Sizi Ayrıcalıklı Kılacaktır

Her zaman olumlu düşünmek, kendinizi pozitif olaylara itmek ve neticesinde başarılı sonuçlara ulaşabileceğinizi hedeflemek sizi pozitif anlamda olumlu etkileyecektir. Bu tamamen sizin elinizde olmakla beraber kendi yolunuzu kendiniz çizmiş olacaksınız. Pozitif olmak ayrıca ekibinizin de moral motivasyonunu artıracak olup işlere daha iyi odaklanmasını sağlayacaktır. Bu doğrultuda yapacağınız tüm hamleler sizin yararınıza olacaktır.

Karar Verme Beceriniz Süper Gücünüz Olsun

Karar Verme Beceriniz Süper Gücünüz Olsun

Girişimcilikte en önemli işlerden biri de karar almaktır. Alacağınız kararlar sizin gidişatınızı olumlu ya da olumsuz biçimde etkileyecektir. Olumsuzluktan ziyade daha çok olumlu etkilemesi için kararlarınızı bir süper güç olarak kullanmanızda fayda var. Bundan ötürü kararları verirken tüm süreci gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bu süreçteki planlama, analiz ve uygulama adımlarının müşteriyle olan bağlantısına kadar ayrıntılı düşünmeli ve neticesinde sağlam kararlar alabilmelisiniz. Bu kararları alırken de tek başınıza değil ekip halindeki toplantıların ardından almak daha sağlıklı olacaktır.

Hatalarınızın Sizi Engellemesine İzin Vermeyin

Girişimcilik süresince belli başlı noktalarda hatalar yapabilirsiniz. Ki bu çok doğal olmakla birlikte olma ihtimali yüksektir. Burada önemli olan hatalarınıza takılı kalmadan önünüzü daha parlak görmektir. İlerlemenizi, gidişatınızı engellemeden uygulayacağınız stratejiler çok önemlidir. Bu stratejilerden en önemlisi de yanlışlarınızın doğrularınızın önüne geçmemesi ve engel olmamasıdır. Bunu yapabilecek güçte olursanız buradan çıkacak sonuçlar sizin lehinize olacaktır.

Hedeflerinizi Tek Bir Yere Odaklamamalısınız

Çok boyutlu düşünmek her zaman için sizin daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Çünkü kendinizi tek bir noktaya değil birden fala noktaya yani birden fazla hedefe ve dolayısıyla daha başarılı olmaya odaklayacaksınız. Böyle bir disiplinle hareket etmek sizin daha iyi bir yol haritası izlemenize sebep olacaktır. Başarılı bir profil çizmenin adımlarından biri kendinizi sürekli olarak birden çok iş ve amaç içinde bulmanız ile doğrudan orantılıdır. Ayrıca bunları yaparken de belli bir doğrultuda, birini diğerine tercih etmeden yapmak daha doğru olacaktır.

Hesaplanmış Riskler Alın

Girişimcilikte işlerin daha iyi ilerlemesi adına bazı dönemlerde riskler alınması gerekebilir. Ancak risk almak kolay bir iş olmadığı gibi bu riskten doğan sonuçların da olumsuz olma ihtimali fazla olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına hesaplanmış, planlı riskler almanızda fayda var. Risk alırken bile planlı olmak sizin ehemmiyetli bir girişimci olduğunuzu gösterir. Bu bağlamda alacağınız riskler sizi tehlikeden ziyade işlerinizde başarıya sürükleyecektir.

Genel olarak bakıldığı zaman başarılı bir girişimci profili çizmeniz için bir kaç yöntemin uygulanmasında fayda var. Bu yöntemlerin uygulanması neticesinde girişimcilikte daha kararlı ilerleyecek ve iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Ayrıca kendinizi daima geliştirecek olup yeniliklere de açık bırakacaksınız. Sürekli gelişen ve yeniliklerle birlikte değişen bir girişimcilik sektörü içerisinde siz de başarılı işlere imza atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

 1. Başarılı İnsanların Düşünce Tarzları
 2. Başarılı Olmak İ.in Vazgeçmeniz Alışkanlıklar
 3. Para ve Tecrübe Sahibi Olmadan Girişimci Olmak

 

 

 

 

 

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.